BAŞKAN ÖKKEŞ SABAH’TAN ŞAHİN’E TEŞEKKÜR

Gaziantep İnternet Medya ve Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ökkeş Sabah, 57 yıllık Atatürk Anıtı ve kaidesine sahip çıkarak restorasyon çalışmalarını başlatan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e teşekkür etti.
Editör
Demo Admin
Yayın
28 Mart 2024 05:08
Güncelleme
28 Mart 2024 05:09
Okunma
175


Gaziantep İnternet Medya ve Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ökkeş Sabah, 57 yıllık Atatürk Anıtı ve kaidesine sahip çıkarak restorasyon çalışmalarını başlatan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e teşekkür etti.

ÖKKEŞ SABAH ÇAĞRIDA BULUNMUŞTU

Gaziantep İnternet Medya ve Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ökkeş Sabah, Gaziantep’te kaderine terk edilmiş Atatürk heykeli için harekete geçilmezse, Gaziantep İnternet Medya ve Gazeteciler Derneği (GİMDER) olarak talip olduklarını açıklamıştı. Sabah’ın çağrısına Başkan Şahin sessiz kalmayarak restorasyon çalışmalarını başlattı.

BAŞKAN SABAH ÇAĞRIDA BULUNDU ŞAHİN EL ATTI

GİMDER Başkanı Sabah’ın çağrısına sessiz kalmayan Başkan Fatma Şahin, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Maarif Kavşağı’nda bulunan 57 yıllık Atatürk Anıtı ve kaidesine sahip çıkarak restorasyon işlemlerine başlandığını duyurdu.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DUYURDU

Büyükşehir Belediye tarafından yapılan duyuruda şu ifadelere yer verildi: ‘’Kentin merkezinde simge anıtlardan birisi olan, Gazi şehrin Bey Mahallesi nüfusuna kayıtlı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hatırasını hafızalarda canlı tutmak amacıyla heykeltıraş ve ressam olan Nusret Suman tarafından tasarlanan anıt için Büyükşehir Belediyesi KUDEB Daire Başkanlığı kolları sıvadı. Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescillenerek korunması gerekli anıtsal yapı grubuna dahil edilen Atatürk Anıtı ve kaidesinin restorasyonu için çalışma başlatıldı.

Yıllar içerisinde çevre faktörleri, egzoz dumanı, hava koşulları gibi etmenlerden etkilenerek yıpranmalar, taş yüzeyinde kararmalar oluşan anıtta özellikle kaide kısmında derzlerde açılmalar, yosunlaşmalar meydana geldi. Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat Depremleri’ni hasarsız olarak geçiren anıtta mikro ölçekte taşlarda oynamalar tespit edildi. KUDEB uzmanları tarafından Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na başvuru yapılarak kararmalar için kaide taşlarında yumuşak uçlu fırçalarla temizliğe başlanıldı.

Gaziantep Mimarlar Odası ile birlikte yön verilen çalışmalar kapsamında yerinde yapılan teknik incelemeler sonucunda Tescilli Taşınmaz Kültür Varlığı olan Atatürk Anıtı ve kaidesinde yapılacak esaslı müdahaleleri içeren rölöve-restitüsyon-restorasyon projeleri ivedilikle hazırlanarak, restorasyonun başlanılmasına karar verildi.’’

Bir Yorum Bırakın

EN ÇOK OKUNANLAR

Sanko Hastanesi kadrosunu güçendiremeye devam ediyor

143 Okunma

Avrupa şampiyonu çiçeklerle karşılandı

140 Okunma

İLK TÜRK KADIN RESSAMLARDAN MİHRİ” SERGİSİ SANKO PARK’TA

131 Okunma

GAÜN KADIN HENTBOL TAKIMI SÜPER LİGE ÇIKTI

131 Okunma

GAÜN’DE HEMŞİRELİK HAFTASI SEMPOZYUMU

126 Okunma

MEGAPOLSPOR 1.LİGDE

471 Okunma

UMUT YILMAZ'IN A TAKIMI BELLİ OLDU

283 Okunma

GAZİANTEPSPOR RUHU YENİDEN CANLANIYOR

233 Okunma

TAHMAZOĞLU REST ÇEKTİ

228 Okunma

Doğan, güne esnafla kahvaltı yaparak başladı

228 Okunma

Gaziantep F.K.'da tempo yoğun

945 Okunma

Depremin yıktığı binada ilginç görüntüler ortaya çıktı

788 Okunma

Yüksek tansiyon neden olur? Yüksek tansiyon nasıl düşürülür? 8 soruda yüksek tansiyon

782 Okunma

Boyunda oluşan ve birkaç haftada iyileşmeyen kitlelere dikkat!

748 Okunma

Deprem sonrası moral ve dayanışma buluşmaları

745 Okunma

NÖBETÇİ ECZANELER

20 Mayıs 2024 Pazartesi Günü Nöbetçi Eczaneler