Yüksek tansiyon neden olur? Yüksek tansiyon nasıl düşürülür? 8 soruda yüksek tansiyon

Yüksek tansiyon kan basıncının yükselmesi durumu olarak karşımıza çıkıyor. Peki yüksek tansiyon belirtileri neler? Neden olur? Yüksek tansiyon nasıl düşürülür? Memorial Antalya Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Uzm. Dr. Necmettin Korucuk yüksek tansiyon ile ilgili merak edilenleri anlattı.
Editör
Teknisyen
Yayın
3 Mart 2023 01:14
Güncelleme
8 Eylül 2023 18:37
Okunma
609


Günümüzde oldukça sık rastlanan hipertansiyon olarak da bilinen yüksek tansiyon birçok sağlık sorununa yol açabilmekte ve önlem alınması gereken bir durum. Memorial Antalya Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Uzm. Dr. Necmettin Korucuk yüksek tansiyon belirtileri, nedenleri, teşhisi ve tedavisine dair merak edilenleri anlattı.

Yüksek tansiyon (Hipertansiyon) nedir? Tansiyon değerleri normali kaç olmalıdır?

Hipertansiyon; kan basıncının olması gereken normal değerlerden daha yüksek olması durumudur. Kalpten vücuda pompalanan kanın atar damar duvarına uyguladığı basıncın ciddi sağlık sorunlarına neden olabilecek kadar yüksek olması durumudur. Bu normal değer 120/80 mmHg olmakla beraber 140/90 mmHg bizim üst limitimizin sınırıdır. Bu değerlerin üstü mutlaka uzman hekim kontrolü gerektirmektedir.

 

Yüksek tansiyon (Hipertansiyon) belirtileri nelerdir?

Bir çok hastamızda belirti veya semptom görülmeyebilir bu yüzden hipertansiyon sinsi bir hastalıktır. Tansiyon değerleri tehlikeli derecede yüksek seviyelere ulaşsa bile bulgu vermeyebilir ancak baş ağrısı, burun kanaması, başta dolgunluk hissi veya nefes darlığı gibi belirtiler sıkça görülmektedir. Genellikle ciddi ve yaşamı tehdit edici bir aşamaya gelene kadar saptanamayabilir. Bu yüzden risk grubundaki hastalarımızın düzenli olarak hekim kontrolünde kan basınçlarını kontrol ettirmeleri gerekmektedir. Bu risk grubunu şu şekilde belirtebiliriz; ileri yaş, şeker hastalığı, kalp hastalığı, ailesinde erken yaşta hipertansiyon olan bireyler, aşırı sigara ve alkol tüketenler gibi.

Yüksek tansiyon (Hipertansiyon) nedenleri nelerdir?

Yetişkinlerde görülen hipertansiyon vakalarının %90 gibi büyük bir oranında saptanabilen bir neden yoktur ve buna birincil hipertansiyon adı verilir. Bu tür kan basıncı yüksekliği zaman içerisinde kademeli olarak gelişme eğilimindedir. Daha nadir görülen bir diğer hipertansiyon türü ikincil hipertansiyondur. Aniden ortaya çıkma eğiliminde olup genellikle altta yatan böbrek sorunları, böbrek üstü bezi tümörleri, ilaçlar, kan damarında doğuştan gelen kusurlar,  uyku apnesi,  tiroit sorunları, hormonal sorunlar, doğum kontrol hapları, reçetesiz satılan ağrı kesiciler,  kokain ve amfetamin gibi yasadışı uyuşturucular sayılabilir.

Kaynak : Deneme deneme

Bir Yorum Bırakın

VİDEO İÇERİK

EN ÇOK OKUNANLAR

Yeniden Refah Partisi Gaziantep teşkilatında bayramlaşma

137 Okunma

BBP’de bayramlaşma yoğunluğu

127 Okunma

HUZEYFE DURMAZ YILIN STK BAŞKANI SEÇİLDİ

120 Okunma

Başkan Yılmaz’dan Kurum ziyaretleri

110 Okunma

Yağmur altında çalıştılar

110 Okunma

ŞAMPİYON MEGAPOLSPOR

516 Okunma

ASKO HOLDİNG AXCS MARKASI İLE ABD PAZARINDA

462 Okunma

Nizipspor farkı kapatıyor

395 Okunma

Prof. Dr. Özer, ‘’Kolorektal Kanserler Gençlerde de Görülebilmektedir’’

317 Okunma

GSO-MEM, TÜBİTAK’ın yeşil dönüşüm çözüm ortağı oldu

302 Okunma

Gaziantep F.K.'da tempo yoğun

829 Okunma

Depremin yıktığı binada ilginç görüntüler ortaya çıktı

694 Okunma

Boyunda oluşan ve birkaç haftada iyileşmeyen kitlelere dikkat!

671 Okunma

Gazişehirgücü zirveyi bırakmıyor

661 Okunma

Deprem sonrası moral ve dayanışma buluşmaları

652 Okunma

NÖBETÇİ ECZANELER

19 Nisan 2024 Cuma Günü Nöbetçi Eczaneler