Sanko Üniversitesi yeme bozukluğuna dikkat çekti

Uzm. Psikolog Koçer, çocukta yeme sorunlarının 2-3 yaşlarında görülmeye başladığını, bu dönemin çocuklar açısından pek çok açıdan zorlu olduğunu söyledi.
Editör
Demo Admin
Yayın
24 Mart 2024 13:50
Güncelleme
24 Mart 2024 13:51
Okunma
152


SANKO Üniversitesi Hastanesi Uzm. Psikoloğu Kübra Demirkesen Koçer, yeme bozukluğunun kilo ile ilgisinin bulunmadığını belirterek, “Yeme bozukluğu çocuğun yeme tutum ve davranışındaki bozukluktur” dedi.

 

Uzm. Psikolog Koçer, çocukta yeme sorunlarının 2-3 yaşlarında görülmeye başladığını, bu dönemin çocuklar açısından pek çok açıdan zorlu olduğunu söyledi.

 

Bebeklerin bireyselleşip özgürlüğünü kazanmaya çalışırken aynı zamanda bakım verenden de kopmamaya çalıştığını kaydeden Uzm. Psikolog Koçer, “Ancak çocuğun bireyselleşme çabasına çocuğa bakım veren ebeveyn kızabilir, telaşlanabilir hatta suçluluk duygusu yaşayabilir” ifadelerini kullandı.

 

Çocuk ve ebeveyn arasında “savaş ortamı” oluşabileceğini, her gün, her öğünde defalarca çocuk ve ebeveyn arasında aynı senaryonun yaşanabileceğini anımsatan Uzm. Psikolog Koçer, “Bu gerilim gittikçe artmaya; gerilim arttıkça çocukta karşı koymalar ve çatışmalar da artmaya başlar. Buradaki çatışma çocuğun diğer davranışlarına da etki ederek tuvalet eğitimi, uyku düzeni, ebeveynle iletişimi de bu gerilimle zorluklar doğurmaya başlar” uyarısını yaptı.

 

Yeme bozukluklarının çocukluk ve ergenlik çağında çocukların duygu, düşünce ve davranışlarını olumsuz etkileyen önemli bir bozukluk olduğuna dikkat çeken Uzm. Psikolog Koçer, şöyle devam etti:

 

“Yeme bozukluğu görülme oranı son yıllarda artış göstermektedir. Genetik, psikolojik ve sosyal etkenlerin bir araya gelmesiyle yeme bozukluğu meydana gelebilir. Doğru tanı ve tedavi ile yeme bozuklukları tedavi edilebilmektedir. Yemeği reddetme veya ağızda bekletme, yemek seçme, bir başkası yedirmeden kendi kendine beslenim olmaması, öğün zamanları yaklaşınca kusma- ağlama- öfke patlamaları, yemek esnasında dolaşma, ayağa kalkma ve masada oturmama en sık rastlanılan sorunlardır.

 

Çocuklarda yeme bozuklukları birçok nedenden meydana gelebilir. Alıştığı besinler harici yeni tat ve deneyimlere karşı olumsuz tutum davranış gösterebilir. Birincil bakım veren (Anne-baba-anneanne-babaanne-bakıcı) ve bebek ilişkisindeki sorunların yansıması; ebeveyndeki psikiyatrik hastalık, yeme bozukluğu var oluşu veya ebeveyn kaybı sonrası yeme bozukluğu oluşabilmektedir. Ağız, yemek borusunu etkileyen cerrahi işlem veya solunum yoluna bir şey kaçması gibi travmatik deneyim sonrası gelişebilir.”

 

Kalp, akciğer veya farklı bir tıbbi bozukluk yaşandığında da beslenme bozukluğu ortaya çıkabileceğini vurgulayan Uzm. Psikolog Koçer, anne babalara şu önerilerde bulundu:

 

- Çocuğunuzu yemek yemesi için tehdit edip zorlamayın.

- Çocuğunuza sözlerinizle ve davranışlarınızla örnek olun.

- Çocuğunuzun bir yaşından itibaren kendi kendisine yemek yiyebilmesi için gerekirse kirlenmesini de göze alarak teşvik edin.

- Öğünlerde çocuğunuza alternatif seçimler sunun.

- İyileşmeler görebilmek adına olumlu yeme davranışlarında sosyal ödüllendirmeler verin.

- Çocuğunuzun belirli sevmediği besinler varsa bu konuda katı davranmayın.

- Kesin, tutarlı, net olun ancak davranış değişimleri için sert bir tutum göstermeyin.

- Öğünler için net zaman dilimleri belirleyin.

- Yemek zamanı televizyon karşısında ya da oyun karşısında olmak yerine masaya oturarak yedirmeye özen gösterin.

- Çocuğunuzun sevgi ihtiyacına doyması gerekir, öfkeyle değil pozitif duygularla yaklaşın.

- Bu tüm kurallar için en önemlisi tutarlı olun.

 

Ergenlik dönemindeki yeme bozukluğunun gelişim dönemine bağlı ve genellikle 13-14 yaşlarında daha sık görülebildiğini dile getiren Uzm. Psikolog Koçer, söyle konuştu:

 

“Erken müdahale tedavi gidişatında çok önemli rol oynamaktadır. Ergenlik dönemi kişinin beden şekli ve kilosuna yönelik farkındalığın ve kaygının başladığı dönemdir. Yeme bozuklukları genellikle ergenlik döneminde başlamaktadır.

 

Ebeveyn tutum ve davranışları, sosyal medyanın mükemmel beden algısı etkisi, ergenlik dönemi yaşanılan anksiyete ve depresif bozukluklar, akran zorbalığı, fiziksel veya psikolojik şiddet, cinsel taciz ve yaşanılan kayıplar gibi travmatik deneyimler; çocuğun hayır diyememe, sınır koyamama, düşünce, duygu ve ihtiyaçlarını dile getirememe, ilişkilerde ve aile içerisinde gereğinden fazla sorumluluk almak gibi kişilerarası ilişkilerdeki sorun; genetik yatkınlık, klinik düzeydeki mükemmeliyetçilik, kişilik özellikler ve psikiyatrik bozukluklar da yeme bozukluğunun oluşmasındaki risk faktörlerindendir.

 

Her ne kadar kadınlarda daha sık olduğunu düşünsek de erkeklerde görülme sıklığı son yıllarda ciddi oranda artış göstermektedir. Bu belirtileri çocuğunuzda, çevrenizde hatta kendinizde gördüğünüzü düşünüyorsanız öncelikle bir ruh sağlığı uzmanına başvurun.”

 

Uzm. Psikolog Koçer, anne babalara konuyla ilgili önerilerini şöyle sıraladı:

- Çocuğunuzun beden şekli ve kilosunu eleştirmeyin.

- Fazla korumacı- kontrolcü veya fazla ilgisiz davranmayın. Çocuğunuza alan bırakın.

- Çocuğunuzu bir başkasının çocuğuyla kıyaslamayın.

- Çocuğunuza rol model olun, önce kendi yemek tutum ve davranışlarınızı düzenleyin.

- Yiyecekleri ödül olarak kullanmayın, sosyal ödüllendirmeleri değerlendirin.

- Duygu, düşünce ve zorlandığı şeyleri ifade edebilmesi için çocuğunuzu destekleyin.

- Bu süreçte ne kadar zorlansanız da sabırlı ve sevgi ile yaklaşın.

- Bu tüm kurallar için en önemlisi tutarlı olun.

Bir Yorum Bırakın

EN ÇOK OKUNANLAR

Yeniden Refah Partisi Gaziantep teşkilatında bayramlaşma

137 Okunma

BBP’de bayramlaşma yoğunluğu

127 Okunma

HUZEYFE DURMAZ YILIN STK BAŞKANI SEÇİLDİ

120 Okunma

Yağmur altında çalıştılar

110 Okunma

Başkan Yılmaz’dan Kurum ziyaretleri

110 Okunma

ŞAMPİYON MEGAPOLSPOR

516 Okunma

ASKO HOLDİNG AXCS MARKASI İLE ABD PAZARINDA

462 Okunma

Nizipspor farkı kapatıyor

395 Okunma

Prof. Dr. Özer, ‘’Kolorektal Kanserler Gençlerde de Görülebilmektedir’’

317 Okunma

GSO-MEM, TÜBİTAK’ın yeşil dönüşüm çözüm ortağı oldu

302 Okunma

Gaziantep F.K.'da tempo yoğun

829 Okunma

Depremin yıktığı binada ilginç görüntüler ortaya çıktı

694 Okunma

Boyunda oluşan ve birkaç haftada iyileşmeyen kitlelere dikkat!

671 Okunma

Gazişehirgücü zirveyi bırakmıyor

661 Okunma

Deprem sonrası moral ve dayanışma buluşmaları

652 Okunma

NÖBETÇİ ECZANELER

19 Nisan 2024 Cuma Günü Nöbetçi Eczaneler