Çiftçiye zulüm: 6 kilogram buğday 1 litre mazot ediyor

CHP Gaziantep Milletvekili Hasan Öztürkmen, TBMM Genel Kurulu’nda, iktidarın buğday üreticisine eziyet ettiğini belirtti.
Editör
Demo Admin
Yayın
5 Haziran 2024 18:43
Güncelleme
5 Haziran 2024 18:46
Okunma
181


CHP Gaziantep Milletvekili Hasan Öztürkmen, TBMM Genel Kurulu’nda, iktidarın buğday üreticisine eziyet ettiğini belirtti. Hasadın başlamasına rağmen taban fiyatın hâlâ açıklanmadığını, TMO ofisleri önünde yine uzun buğday kuyrukları oluştuğunu belirten Öztürkmen, iktidarın adeta bilinçli bir şekilde buğday üreticisini özel sektörün kucağına ittiğini belirtti.

Öztürkmen’in açıklamalarının tamamı şöyle: “Buğday hasadı yurdun bazı bölgelerde başladı, bazılarında başlamak üzere. Gaziantep'te hasat devam ediyor. Ancak Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) hâlâ buğdayda taban fiyatı açıklamadı. TMO alım noktalarında yine uzun kuyruklar oluştu. İktidar, adeta çiftçimizi kuyruklarda bezdirip özel sektörün kucağına itiyor. Çiftçi ürününü kaldırdığı zaman aynı gün satmak zorunda. Depolasa maliyet ve yer sıkıntısı yaşayacak. Kuyrukta beklese kamyon kirası verecek. Çiftçinin bu maliyetlere ve beklemeye dermanı yok. Parasını hemen almalı ki, borçlarını ödesin, traktörüne mazot koyabilsin, yeni ekim dönemi için tohumluk ve gübre alabilsin. Biçerdöver ücretini ödeyebilsin. Bütün bu çileye ve maliyete katlanıp buğdayını TMO'ya satabilen çiftçilerimiz ise parasını aylar sonra alabilecek. TMO'ya buğdayını satamayan çiftçi mecburen özel alıcılara mecbur ve mahkûm bırakılıyor. Oraya da buğdayını 8-9-10 TL'ye yok pahasına satmak zorunda kalıyor. Aldığı para bu maliyetler altında eziliyor. 6 kilogram buğday 1 litre mazot ediyor. Üretici birlikleri uzun süredir, buğdayın kilogram fiyatının en az 15 TL olması konusunda çağrılarda bulunuyor. Ancak iktidar hasat başlamasına rağmen buğday alım fiyatını açıklamıyor. Gaziantep Ticaret Borsası 28 Mayıs günü özel sektör için güncel arpa, buğday ve mısır fiyatlarını açıkladı. Ekmeklik buğday 10 TLden işlem görüyor. Arpa fiyatları ise 7,35 TL olarak belirlendi. Türk tarım ve hayvancılığı hiç bu kadar ayakaltına düşmemişti. Bir tarım ve hayvancılık ülkesi olan ülkemiz AKP iktidarının 22 yıllık politikaları sonucu, buğday ve et ithal eder hale getirildi. AKP iktidarı “milletin efendisi”ni tarımdan çekilmeye, tarlasını boş bırakmaya, şehirlerdeki işsizler ordusuna katılmaya zorluyor. Geçen haftalarda Meclis kürsüsünden bu sorunu gündeme getirmiş, iktidar yetkililerini yaklaşan buğday hasadı öncesi uyarmıştım. Beklediğimiz gibi yine kulaklarının üstüne yattılar ve çiftçimizi yine mağdur ettiler.”

Bir Yorum Bırakın

EN ÇOK OKUNANLAR

İRFAN KARAKUZULU YÖNETİMİNDE KİMLER VAR?

268 Okunma

Sağlık Müdürlüğü'nden Kurban tedbirleri

168 Okunma

Saip Konukoğlu anıldı

151 Okunma

ÜNVERDİ: -“MÜBAREK KURBAN BAYRAMI’NIN TÜM DÜNYADA BARIŞA VE HUZURA VESİLE OLMASINI DİLİYORUM”

147 Okunma

Deva Partisi Gaziantep il Kongresini yaptı

137 Okunma

GTO’DA BURUK MECLİS TOPLANTISI

304 Okunma

Elektrikli Araç Şarj İstasyonları bilgilendirme toplantısı

286 Okunma

CHP’li Öztürkmen’den hükümete: Buğdayda taban fiyatı açıklayın, randevu çilesini bitirin

283 Okunma

İRFAN KARAKUZULU YÖNETİMİNDE KİMLER VAR?

268 Okunma

SÖZÜNÜZÜ TUTUN

266 Okunma

Gaziantep F.K.'da tempo yoğun

1059 Okunma

Yüksek tansiyon neden olur? Yüksek tansiyon nasıl düşürülür? 8 soruda yüksek tansiyon

946 Okunma

Depremin yıktığı binada ilginç görüntüler ortaya çıktı

900 Okunma

Deprem sonrası moral ve dayanışma buluşmaları

865 Okunma

SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE DENGE MERKEZİ KURULDU

863 Okunma

NÖBETÇİ ECZANELER

20 Haziran 2024 Perşembe Günü Nöbetçi Eczaneler