ESNAF ODALARI(KESOB) BAŞKAN'INDAN HAKLI İSYAN!

Alaaddin Özkar

ESNAF ODALARI(KESOB) BAŞKAN'INDAN HAKLI İSYAN!

Kilis Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (KESOB) Başkanı Şevket Memiler sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada adeta isyan etti.

Şevket Başkan ‘’Bugün şehrimizde açık tutulan, Ulusal zincir Marketlerde incelemelerde bulundum, halkın gıda ihtiyaçlarını karşılamak için açılan bu marketlerde, ne yazık ki iğneden ipliğe her şey satılıyor. Memleketimizi idare eden Sayın yetkililerimizden ricam, bu marketlerde kendilerinin de inceleme yapmaları ve bize hak vermelidir. Gittikleri zaman görecekler ki, sadece gıda maddesi satması gereken bu marketler gıda dışında bir çok ürünün satıldığını göreceklerdir.

Küçük Esnafı evine hapsederek,  memleketin her bir köşe başını tutan,  bu zincir marketlere, her türlü izni ve kolaylığı sağlamak, hangi vicdana sığmaktadır?

 Benim Esnafım bir yıl boyunca, bayram gelsin,   alış- veriş olsun, ticaret olsun kredimizi, borcumuzu, dükkân kiramızı, ödeyeyim diye beklerken,  yapılan bu haksız uygulama nedeniyle tam bir hayal kırıklığına uğramıştır. Her şeye rağmen Esnafımız, şeriatın kestiği parmak acımaz, devletimiz için üzerimize düşeni yapmamız gerekir diyerek, dükkânını kilitleyip evine gitmiştir. Bu zincir marketlerde, sadece insanların günlük gıda tüketimlerini satması ve diğer ürünleri satmaması gerekmektedir. Bizleri yöneten Devlet büyüklerimizden ricamız, küçük Esnafın son çırpınışlarını görmesi ve gereğini yapmasıdır. Aksi halde birçok, küçük Esnaf iflas ederek, işsizler ordusuna katılacak, birçok aile dağılacak, birçok masum çocuk zorluklarla büyüyecektir.  Lütfen küçük Esnafımızı koruyalım!’’ demiştir.

Başkanımızın feryadına hak vermemek mümkün değil değil, çünkü  her yapılan işte hak, hukuk ve adalet aranmalıdır. Ülke için bir çile çekilecekse, zira çekiliyor, bu çekilen çileye ,yukardan aşağıya, herkesin gücü nispetince, omuz vermesi gerekmektedir. Zira Toplumun huzuru bütün bireylerin huzurlu olmasına bağlıdır. Bir kesim krizi fırsat çevirerek, zenginliğine zenginlik katarken, diğer kesim borç altında, geçim derdine düşmüşse, o toplumda kesinlikle huzur olmaz. Devleti idare edenlerin, bu marketlerin parayı tekelleştirmesine müsaade etmemeleri gerekir.  O ilde kazanılan paraların o ilin piyasasında dönmesi için bu marketlere belli kriter ve kısıtlama konması lazımdır. Bu yapılmadığı zaman,para belli ellerde toplanacak ,gelir dağılımı bozulacak, vahşi kapitalizm, tüm küçük Esnafı  bitirecektir, Ne diyelim, ülkemizde,  Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Hüseyin Baş liderliğinde ,ebedi Genel Başkanımız Prof Dr Haydar Baş'ın , Milli Ekonomi Modeli’nin uygulandığı yılları görmek dileğiyle.

5.05.2021 (Alaaddin Özkar )

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

DIŞ POLİTİKADA, DIŞLANIYORUZ...

NANKÖRLÜK

HANGİSİNE YANALIM?

SARI ÖKÜZ MESELESİ

ELLERE VAR, BİZE YOK MU?

EKONOMİDE YANGIN VAR

RAHMET AYI RAMAZAN

HALKIN DAYANAK GÜCÜ KALMADI

HALKIN DAYANAK GÜCÜ KALMADI