Murat Sağman Ekonomik Gelişmeleri GAGİAD’da değerlendirdi

Murat Sağman Ekonomik Gelişmeleri GAGİAD’da değerlendirdi

Gaziantep Genç İş İnsanlarıDerneği (GAGİAD), ekonomi alanındaki değerlendirmeleriyle dikkatleri çekenSagam Strateji Danışmanlık Kurucusu Murat Sağman’ı ağırladı.

Gaziantep Genç İş İnsanlarıDerneği (GAGİAD), ekonomi alanındaki değerlendirmeleriyle dikkatleri çekenSagam Strateji Danışmanlık Kurucusu Murat Sağman’ı ağırladı. Ekonomik verilerleTürkiye ve dünya ekonomisinin geldiği durumu ve geleceği hakkında yorumlaryapan Sağman, ayrıca borsadan döviz kuruna, kripto para piyasasındanTürkiye’nin fırsatlarına kadar ekonomide merak edilenleri yanıtladı. GaziantepGrand Otel’de düzenlenen “Murat Sağman ile Ekonomi Buluşması” konuluorganizasyonun açılışında konuşan GAGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Koçer,geleceğe daha sağlam adımlar atabilmek adına sürekli olarak günceli takipetmeye çalıştıklarını söyledi.

Bu kapsamda bugüne kadar önemliorganizasyonlara imza attıklarını ifade eden Koçer, “Ekonomide de önemligelişmelere şahitlik ediyoruz. Farklı bir bakış açısıyla yaşanan gelişmeleritakip etmek ve Pandemiyle birlikte başlayan ekonomik kırılganlıkların küresel gelişmelerledevam ettiğini ifade eden Koçer, şöyle konuştu:

“Navlun krizi ile başlayan süreç,emtia ve hammadde piyasasındaki değişimler ve enflasyonist ortam finansmanaerişimi zorlaştırdı. Ancak devletimizin çözüm noktasında adımlar attığını veönümüzdeki süreçte daha iyimser bir ortam yaratılacağını düşünüyoruz. Yakındadaha etkin sonuçlar alınacağını öngörüyoruz. Her şeye rağmen Gaziantep, herşartta hedefe giden bir şehir. Gazi şehrimiz, ocak-ekim ayları arasında 8milyar 696 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaşmış bir kent. Geçen ay 959milyon dolarlık ihracat yaptık. Yani artık aylık ortalama 1 milyar dolarihracat yapma noktasına geldik. Bu ekonomik sürdürebilirliğe GAGİAD olarakbizler de üyelerimizle yaptığımız çalışmalarla destek veriyoruz. Hep birliktebu başarı hikayesini yazmaya devam edeceğiz.”

“Ayağınızı yorganınıza göreuzatın”

Toplantıya katılan GaziantepSanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi de genç iş insanlarına“ayağınızı yorganınıza göre uzatmanızda yarar var” şeklinde öneride bulundu.

Yeni bir yatırım yaparken anlıkgelişmeler yerine uzun vadeli planlar yapılmasını ve öngörülerde bulunulmasınıisteyen Ünverdi, şöyle konuştu:

“Biz ülke olarak çok sıkıntılısüreçler de yaşadık. Bugün karşı karşıya kaldığımız enflasyonun daha büyükleriylede tanıştık. Ama hiç bir zaman yılmadık, çalışmaktan vazgeçmedik. Bu süreçlerinde geçeceğini düşünerek hareket ettik. Sadece bugünü değil, yarınları dadüşünüp çalışmalarımıza yön verdik. O yüzden kendimize inanarak, yaşanansıkıntıların içerisindeki fırsatları görüp hareket etmeliyiz.”

Kur ne olur, borsadaki yükselişsürer mi?

Konuşmasının hemen başında ülkeve dünya ekonomisi üzerine sunum yapan Murat Sağman, Türk ekonomisini ayaktatutan en önemli faktörün özel sektör olduğunu dile getirerek, bu anlamda güçlüdinamiklere sahip olan Gaziantep’e her geldiğinde moral ve motivasyon bulduğunusöyledi. Rusya-Ukrayna savaşının aslında tüm dünya için dengelerideğiştirdiğini anlatan Sağman, bu savaşın da bir süre daha devam edeceğininöngörüldüğünü belirterek, bu yüzden tüm ülkelerin hazırlıklarını ona göreyapması gerektiğini vurguladı.

Sağman, 2023 yılında da benzersavaşların dünyada olmasının öngörüldüğünü belirterek, “2023’te resesyon kesingibi görünüyor. Özellikle ilk 6 ay özellikle zor geçecek gibi duruyor. Dünyadaekonomiler duracak, durum öyle görünüyor. Zaten şimdiden kısmi yavaşlamalar dasöz konusu. Türkiye’de de seçim ekonomisine girilmeye başlanıyor. O yüzdenekonomideki kırılganlıklar artabilir.” diye konuştu.

Avrupa kriz yönetmeyi bilmiyor

Avrupa ekonomisinde sorunlarınolduğunu dile getiren Sağman, “Avrupa için 2023’ün ilk yarısı açıkçasıproblemli. Biliyorsunuz, yavaşlama var, buna paralel enflasyon da var. Bir deAvrupa bu gibi durumlara alışkan değiller. Avrupa, Dünya Savaşından sonraenflasyon görmedi. Yani enflasyon yaşamamışlar, ekonomi yavaşlayınca neyapacaklarını bilmiyorlar. Aslında bizim gibi kriz yönetmeyi bilmiyorlar. Açıksöylemek gerekir dünyada bunu en iyi yapan ülkelerden biriyiz.”

Türkiye’nin fırsatları var

Sağman, dünyadaki gelişmeleri gözönünde bulundurduğunda aslında Türkiye’nin fırsatları bünyesinde barındıran birülke olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Evet sorunlarımız var, yok değilama çok ciddi fırsatlar da var. Rusya’da ambargo var, Çin’de problem var.İnsanlar ihtiyaçlarını nasıl görecek? Doğal olarak buraya gelecek, çünkü bizimjeopolitik konumumuz var. Ama konumumuz bizim var olan fırsatlarımızdan birisi.O yüzden bunu kullanarak ön plana çıkmamız gerek. Tabi bunun için de bizim kurve enflasyon işini çözmemiz gerekiyor. İstikrar olması lazım.”

“Kurun patlayıp gitme durumu yok”

Murat Sağman, döviz kurlarındakihareketlilikle ilgili soruyu da şöyle yanıtladı:

“Şu an döviz kurlarında birsüredir istikrar sağlanabildi diyebiliriz aslında. Kurun patlayıp gitme durumuyok. En azından seçime kadar böyle bir durum yok. 18 küsürlerden yavaş yavaşbelirli bir istikrarla artabilir ama patlayıp gitme durumu olmaz. Zaten patlamadurumları da insanlarda panik yaratıyor. Bazı kesimlerin ifadesine göre çokciddi para gelecek ve dolar 15 liraya düşecek ama ben kesinlikle böyle bir şeybeklemiyorum. Zaten böyle bir şey olursa da sanayiciyi bitirirsiniz. Bunu dabaşta devlet olmak üzere kimse istemez.”

“Enflasyon korumalı borsa var”

Türk borsasının son yıllardayerli yatırımcıların da ilgisiyle hızlı bir yükseliş trendine girdiğini ifadeeden Sağman, konuşmasına şöyle devam etti:

“Son dönemde Türk borsası,dünyanın en çok yükseliş yakalayan borsası. Borsa neden yükseliyor, çünküşirket değerleri enflasyondan dolayı artıyor, karlar da artıyor. Aslında şu anenflasyon korumalı borsa var, yeni borsanın adı bu. Yani şu an insanlarenflasyondan korunmak için borsadan alım yapıyor. Sanki önümüzdeki süreçteborsa daha da gider gibi görünüyor. Zaten müthiş bir para girişi var.”

Kripto para piyasasına destek

Murat Sağman, kripto parapiyasalarıyla ilgili de şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ben kriptoyla ilgili tamamenonla yatıp kalkmadım, ‘aman bu balon da’ demedim. Hep ortada durdum.Teknolojiyle beraber dünya değişiyor. Bu değişimin içerisinde geri durmadım. Şuan piyasada 11 bin kadar kripto var, 10 bini çöp olacaktır, bu kesin. Bencehayatımızda olmaya devam edecek. Bir şey binden 60 bine gider mi? Kriptocularınbir beklentisi var ya, yeniden kripto 50-60 binlere fırlayacak. Ben öyle birşey beklemiyorum. Bence böyle gider. Daha aşağı da gidebilir hatta.”

Başkan Cihan Koçer, toplantınınsonunda Murat Sağman’a teşekkür ederek plaket ve GAGİAD Hatıra Ormanında adınadikilen ağaç dikim sertifikasını takdim etti.

23.11.2022 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz