Halıcılar alıcılarla sanalda buluşuyor

Halıcılar alıcılarla sanalda buluşuyor

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçı Birlikleri koordinasyonuyla gerçekleştirilen Halı Sektörü Avustralya Sanal Ticaret Heyeti online olarak düzenlenen açılış töreniyle start aldı.

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçı Birlikleri koordinasyonuyla gerçekleştirilen Halı Sektörü Avustralya Sanal Ticaret Heyeti online olarak düzenlenen açılış töreniyle start aldı.

Dünya halı üretiminin merkezi konumunda bulunan Gaziantep’in makine halı üretiminde ciddi bir yol aldığını, pandemi sürecinde bütün şartları zorlayarak kesintisiz ihracat için var güçleriyle çabaladıklarını ifade eden GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan açılış konuşmasında “Ticarette alınan riskler ve atılan doğru adımlar; sadece dış ticaret rakamlarını artırmakla kalmaz; aynı zamanda ülkelerin gelişmişlik seviyelerini artırmalarını da sağlar.  2020 yılı boyunca dünyanın içerisinde bulunduğu pandemiden kaynaklı yaşanan ekonomik güçlüklere rağmen Bölge ihracatçılarımız; dinamik ve girişimci bir ruh, alternatif ticaret şekli ve pazar çeşitlendirmesi ile sıkıntıları bertaraf edebilmiştir.  2020 yılında, geçen yıla göre %7,5’lik bir artışla 1,8 milyar dolar ihracat gerçekleştiren Birliğimiz, Türkiye halı ihracatından %70’lik bir pay almıştır. 2020 yılı verilerine göre Birliğimizden en fazla ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkeler sırasıyla ABD, Suudi Arabistan, Irak, İngiltere ve Almanya’dır” dedi.

 

AVUSTURALYA’YA EN FAZLA HALI İHRACATI YAPAN ÜÇÜNCÜ ÜLKE TÜRKİYE

Avusturalya ile ilgili ihracat bilgilerini de paylaşan başkan Kaplan yaptığı açılış konuşmasında “Avustralya ise Halı Birliğimizin ihracatında 14. sırada yer almıştır. Avustralya halı sektörünün son beş yıllık ithalat verilerine baktığımızda, ortalama 480 milyon USD civarında olduğu ve dalgalı bir seyir izlediği görülmektedir. 2019 yılında ise Avustralya’nın 380 milyon USD halı ithalatı gerçekleştirdiği verilerden anlaşılmakta olup, daha önceki yılları da göz önüne aldığımızda Avustralya pazarında ciddi fırsatlar bizleri beklemektedir. Avustralya’nın 2019 yılı TradeMap verilerine göre, bizim en güçlü olduğumuz kalem olan parça makine halısı (5702) ithalatı 85 milyon USD olarak göze çarpmaktadır. Türkiye; Çin Halk Cumhuriyeti ve Hindistan’dan sonra bu ülkenin ithalatında 3. sırada yer almaktadır. TİM kayıtlarına göre 2020 yılında, Türkiye genelinden Avustralya’ya yapılan halı ihracatının %74’lük kısmını, yaklaşık 22 Milyon USD rakamla Birliğimiz gerçekleştirmiştir. Geçen yılın rakamlarına göre ihracatımızı %90 artırmış bulunmaktayız. Birliğimiz Halı Sektörü için niş pazar durumunda olduğunu düşündüğümüz Avustralya’ya sanal ve fiziki heyetler düzenleyerek ticari ilişkilerimizi artırmak, bu vesile ile ülkenin önemli tedarik merkezi haline gelmek asıl gayelerimiz arasındadır. Bu çerçevede; 2019 yılında Avustralya pazarının tasarım trendlerini, müşteri dinamiklerini, ürün çeşitliliğini analiz edebilmek için bir ön heyet gerçekleştirip edindiğimiz bulguları bir rapor haline getirerek üyelerimizle paylaşmıştık. Bu ön heyet sayesinde edindiğimiz bilgiler ışığında da Avustralya’nın bizim için odaklanılması ve üzerinde çalışılması gereken bir pazar olduğu düşüncesine sahip olduk. Nitekim pandemi olmasaydı fiziki olarak gerçekleştirmeyi planladığımız heyetimizi, sanal ortamda gerçekleştirmek durumunda kaldık. Bu vesile ile bu ülke ile ticaretimizin her koşulda, kazan – kazan ilişkisine dayalı olarak, serbest ticaret kuralları çerçevesinde artarak devam edeceğini ümit ediyoruz” dedi.

 

SEKTÖR TEMSİLCİLERİ AVUSTURALYA PAZARINDAN UMUTLU

TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan da Avustralya'nın kendileri açısından "yumuşak bir pazar" olduğunu, yapılan çalışmalarla sorunsuz bir pazar olarak gördükleri Avustralya'daki büyümenin devam edeceğini öngördüklerini ifade etti.  Konteyner ihtiyacı noktasında sektörde sorun yaşandığını belirten Kaplan, "Gerekirse gemi alalım, gerekirse konteyner alalım. Gücümüz var çok şükür. Devletimizin de ihracatçımızın da buna gücü yeter. Bu sorunun çözümü noktasında elimizden gelen desteği vermeye de hazırız. Yeter ki siparişini aldığımız ürünleri sorunsuz şekilde gönderebilelim." diye konuştu.

16.02.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz