Tasarruf paketinde fatura Basına kesildi

Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi” kapsamında basına yönelik kısıtlamalar başlarken, bu kez de SGK, basın kuruluşlarının ilan kaybına neden olacak bir düzenleme yaptı. Anadolu Basın Birliği Genel Başkanı M.Bora Zor, “ Fatura yine basına kesiliyor” dedi.
Editör
Demo Admin
Yayın
29 Mayıs 2024 18:33
Güncelleme
29 Mayıs 2024 18:37


Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi” kapsamında basına yönelik uygulamaya konulan kısıtlamaların ardından, bu kez de Sosyal Güvenlik Kurumu, basın kuruluşlarının ilan kaybına neden olacak bir düzenleme yaptı.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı, kurum içi yayınladığı genelgeyle, kurum adına yapılan gayrimenkul satışlarında gazete ilanı için öngörülen rayiç bedel sınırını 500 bin liradan 2 buçuk milyon liraya çıkardı. Bu kararla gazetelerin resmi ilan gelirleri önemli ölçüde düşecek.

BASINA BİR DARBE DAHA

Tasarruf denildiğinde ilk olarak basın sektörünün akla geldiğini belirten Anadolu Basın Birliği Genel Başkanı M.Bora Zor, “ Tasarruf tedbirleri ile birlikte basın kuruluşlarının ilan reklam gelirlerinde ciddi düşüş yaşandı. Abonelikler iptal edilmeye başlandı. Şimdi bir de bunun üzerine SGK’nın uygulaması geldi. SGK, bugüne kadar piyasa değeri 500 bin TL ve üzeri olan satışlarını, ilan yoluyla kamuoyuna duyuruyordu. Yeni uygulama ile, ilgili kurumun ilan yayımlama zorunluluğu getiren rayiç bedeli 500 binden 2,5 milyona çıkardı. Bu da gazeteler için ciddi bir gelir kaybıdemek. Zaten ayakta kalmak için büyük mücadele veren yerel basını bitirecek bu uygulamalardan vazgeçilmesini diliyoruz. Tasarruf denildiğinde ilk akla basın sektörünün gelmesinden bıktık. Basından tasarrufun, demokrasiye ve özellikle yerel demokrasiye zarar vereceğinin bilinmesini istiyor ve basına yönelik bu kararlardan vazgeçilmesini diliyoruz. Ekonomik sıkıntının her sektörde ciddi şekilde hissedildiği bir dönemde, hayatta kalma mücadelesi veren basına bir darbe daha vurulmakta. Basın kuruluşları, buuygulama ile ciddi bir gelir kaybına uğrayacaktır. Uygulamanın yeniden gözden geçirilerek iptal edilmesini bekliyoruz.”dedi.

 

Bir Yorum Bırakın

Popüler Yazılar

MEGAPOL’UN RAKİBİ SANCAKTEPE

8 Okunma

ALEV ALATLI EĞİTİM VE SANAT MERKEZİ’NİN AÇILIŞI YAPILDI

8 Okunma

Sağlık Müdürlüğü'nden Kurban tedbirleri

8 Okunma

Fadıloğlu, ailelerin dertlerine ortak oluyor

8 Okunma

GFK'da Galatasaray hazırlığı başladı

8 Okunma

Marquis Wright Gaziantep Basketbol’da

448 Okunma

Sağlık Müdürlüğü'nden Kurban tedbirleri

353 Okunma

İRFAN KARAKUZULU YÖNETİMİNDE KİMLER VAR?

345 Okunma

Saip Konukoğlu anıldı

234 Okunma

ÜNVERDİ: -“MÜBAREK KURBAN BAYRAMI’NIN TÜM DÜNYADA BARIŞA VE HUZURA VESİLE OLMASINI DİLİYORUM”

228 Okunma

Gaziantep F.K.'da tempo yoğun

1109 Okunma

Yüksek tansiyon neden olur? Yüksek tansiyon nasıl düşürülür? 8 soruda yüksek tansiyon

1028 Okunma

Depremin yıktığı binada ilginç görüntüler ortaya çıktı

951 Okunma

SANKO ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NDE DENGE MERKEZİ KURULDU

939 Okunma

Deprem sonrası moral ve dayanışma buluşmaları

916 Okunma

Nöbetçi Eczaneler

13 Temmuz 2024 Cumartesi Günü Nöbetçi Eczaneler