Üzüm Festivali yapıldı

Üzüm Festivali yapıldı

Gaziantep’te yaşayan Musabey’lilerin oluşturduğu Kilis- Musabeyli Kültür ve Dayanışma Derneğinin Şahinbey Parkı’nda düzenlediği 6. Üzüm Festivali yoğun katılımla yapıldı. 10 bin Musabeyli’nin katılımıyla renkli görüntülere sahne oldu.

Gaziantep’te yaşayan Musabeylilerin oluşturduğu Kilis- Musabeyli Kültür ve Dayanışma Derneğinin Şahinbey Parkı’nda düzenlediği 6. Üzüm Festivali yoğun katılımla yapıldı. 10 bin Musabeyli’nin katıldığı festivale ayrıca Kilis ve Gaziantep’ten de yoğun protokol üyesi katıldı.

Sanatçılardan Mehmet Yakar, Özkan Yılmaz ve Özlem Ceylan’nın sahne aldığı Festivale Gaziantep Vali Yardımcısı Rızvan Eroğlu, Şahinbey Kaymakamı Cemallettin Yılmaz, Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Erdem Güzelbey, Akparti Kilis İl Başkanı Avukat Murat Karataş, Kilis İl Genel Meclis Başkanı Şıh Mehmet Yalçın, Elbeyli Belediye Başkanı Süleyman Şimşek, Akparti Musabeyli İlçe Başkanı Mehmet Gültekin, Kilis İl Genel Meclis Üyeleri Hasan Bozkurt,  Cemil Pektaş , Fettah Ekinci ,Hemşeri,aşiret,boy,yöre Dernekleri Başkanları ve  on bine yakın vatandaş katıldı.

 

85 BİN MUSABEYLİ VAR

Gaziantep Oğuz Boyları Federasyonu Başkanı ve Gaziantep’te yaşayan Musabeyli’lilerin oluşturduğu   Musabeyliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Huzeyfe Durmaz festival açılış konuşmasında  yerel ürünlerimizin bir milli karakter taşıdığını ve bu değere sahip çıkmak, bir olmak, diri olmak desturuyla hareket ettiklerini, yörede yetişen kaliteli üzümünde coğrafi işaretinin alınması için çalışma başlattıklarını vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti; “Gaziantep’te yaşayan 85 bin Musabeyli adına 10 bin Musabeyli’yi burada toplamanın gururunu yaşamaktayım. Şahinbey bölgesinde yaklaşık 85 bin Musabeyli var. Bu büyük kalabalığı buraya topladığımız için dernek yönetimine çok teşekkür ederim.  Federasyonumuzun ve Musabeyliler Derneğimizin icraatlarına gelecek olursak ülkemizin en büyük sorunlarından birisi uyuşturucu. Federasyonumuzla birlikte gençlerimize, öğrencilerimize üç ayda bir eğitim verilmekte. Gaziantep Üniversitesi iş birliğinde aile sorunları ile ilgili seminerler verilmektedir. En önemlisi kara üzümünün patentini aldık. Musabeyli’nin geleneklerini, Oğuz Boyları’nın 24 boyunu bir araya getirerek boylarımızı ve etkinliklerimizi yaşatmak istiyorum” dedi.

Şahinbey Belediye Başkan yardımcısı Cuma Güzel ise bu tür kültürel etkinliklerin birlik ve dayanışmanın önemli unsuru olduğunu ifade ederek “ festivale katkı sunan ve başta Huzeyfe Durmaz’a teşekkür ediyorum” dedi.

8.09.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz