Uluslar arası Belediyeler Forumu sona erdi

Uluslar arası Belediyeler Forumu sona erdi

“Acil Durumdan Dayanıklılığa ve Kalkınmaya” temasıyla toplanan Uluslararası Belediye Forumu 2019 kapsamında çeşitli paneller düzenlendi. Forumun sonunda Gaziantep Bildirgesi yayımlandı.

Türkiye Belediyeler Birliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) iş birliğinde, “Acil Durumdan Dayanıklılığa ve Kalkınmaya” temasıyla toplanan Uluslararası Belediye Forumu 2019 kapsamında çeşitli paneller düzenlendi. Forumun sonunda Gaziantep Bildirgesi yayımlandı.

Divan Otel’de İki gün boyunca süren forumda, gerçekleştirilen panellerle yerel yönetimlerin göçler karşısında yaşanan sıkıntılara neşter vuruldu, çözüm önerileri raporlaştı. Belediye başkanlarının katıldığı “Göç ve Yerinden Edilmeye Yanıt Olarak Yönetişim ve Kapsayıcı Planlama Yoluyla SKA’ların Yerelleştirilmesi” panelde, göç ve yerinden edilme bağlamında, yerel ortaklar SKA’ların gerçekleştirilmesini nasıl sağlayabilirler ve şeffaflık, yerel hizmet sunumu ve adli yardıma erişim gibi konulara ilişkin hedefleri nasıl yerelleştirebilirler? Yerel yönetişimin göçmenler ve mülteciler de dahil olmak üzere toplumun tüm katmanlarını kapsaması nasıl sağlanabilir? Katılım yaklaşımının yerel düzeydeki mülteci ve göç yanıtlarına daha fazla katkı sağlamasının önündeki engeller nelerdir? Soruların yanıtı arandı. Panelist olarak, UCLG Program Direktörü Mohamed Boussraoui, Kilis Belediye Başkanı Mehmet Abdi Bulut, Sultangazi Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun, Sevilla Villamanrique de la Condesa Belediye Başkanı Susana Garrido Gandullo, Balıkesir Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, Göç ve Sürdürülebilir Kalkınma Birim Başkanı Cecile Riallant’la Lübnan Deirnbouh Belediye Başkanı Mohamad Saadieh katıldı.

28.11.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz