SÖZ VERENLERİN SÖZÜNÜ TUTMASINI İSTİYORUZ

SÖZ VERENLERİN SÖZÜNÜ TUTMASINI İSTİYORUZ

Büyükşehir Belediyesi, fıstıkçılar, gıda toptancıları, nakliyeciler ve tır dorsecilerine arsalarını tahsis ederken, Nizip Caddesi’ndeki esnafın arsasını henüz vermedi. 

Duruma tepki gösteren Nizip Caddesi esnafı, “Fıstıkçılara, gıda toptancılarına, nakliyecilere ve tır dorsecilerine hatta 45-50 günlük kooperatiflere bile arsa verildiğini iddia ederken, arsanın yıllar geçmesine rağmen verilmemesi nedeniyle haklarını arıyor. 

 

2017 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla Nizip Caddesi’nin riskli alan ilan edilmesiyle, BUSEM Bölgesi’nde ki yeni sanayi sitesine taşınmak için gün sayan 500 esnaf büyük hayal kırıklığı yaşadı. Çünkü esnafın taşınması için tahsis edilen arsa halen verilmedi. Bu duruma sert tepki esnaf, arsanın neden verilmediğini merak ederken, yetkililerin bu konuda bir açıklama yapmasını bekliyor. 

Günlük 2 milyon çift terlik üretimi ve ülke ekonomisine yılda 200 milyon dolar katkı sunan Nizip Caddesi, Yaprak ve Çakmak Mahallesi’nde faaliyet gösteren 500 esnaf büyük mağduriyet yaşıyor. Çünkü 2017 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile Nizip Caddesi riskli alan ilan edilince Büyükşehir Belediyesi tarafından BUSEM Bölgesi’nde ayakkabı ve terlik, fıstıkçılar, gıda toptancıları, nakliyeciler ve tır dorsecileri olmak üzere 5 sektöre toplamda 1 milyon 800 bin metrekare alan ayırdı.  Zaman içerisinde Büyükşehir Belediyesi, fıstıkçılar, gıda toptancıları, nakliyeciler ve tır dorsecilerine arsalarını tahsis ederken, Nizip Caddesi’ndeki esnafın arsasını vermedi. Dolayısıyla bu duruma tepki gösteren Nizip Caddesi’nde ki esnaf, “Fıstıkçılara, gıda toptancılarına, nakliyecilere ve tır dorsecilerine hatta 50-60 günlük olan baharatçılara bile arsa verilirken bizim hakkımız olan arsa aradan yıllar geçmesine rağmen neden verilmedi” sorusunu soruyor. 

Nizip Caddesi, Yaprak ve Çakmak Mahallesi’nde faaliyet gösteren 500 terlik ve ayakkabıcı esnafı, çok kötü koşullar altında günlük 2 milyon çift terlik üretimi gerçekleştiriyor, ülke ekonomisine yılda 200 milyon dolar katkı sağlıyorlar. Ancak Nizip Caddesi’nin 2017 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile riskli alan ilan edilmesi ve Büyükşehir Belediyesi’nin arsa sözünü tutmaması esnafı mağdur etti.

Çünkü bölgenin riskli alan ilan edilmesiyle esnaf, bankadan istediğin kredi alamıyor, iş yerlerini sigortalatamıyor, geleceğe yönelik yatırım yapamıyor. Bu sorunların yanı sıra bölgenin trafik sorunu, otopark olmaması, ürün indirme ve yükleme sahalarının bulunmaması, işyerlerinin mevcut kapasiteyi taşımaması ve elektrik gibi kangrenleşmiş büyük sorunları bulunuyor.

Esnaf, bu kadar kötü koşullara rağmen, ülke ve kent ekonomisine katkı sunmaya devam ederken, bölgede toplamda 50 bin kişinin evine ekmek götürüyor. Kendilerine söz verilmesine rağmen halen verilmeyen arsanın bir an önce verilmesini isteyen esnaf, yeni sanayi sitesine geçildiği takdirde günlük 2 milyon çift olan terlik ve ayakkabı üretiminin 3-4 katına çıkacağı 50 bin olan istihdam sayısının 100 bine yükseleceğini, sağlıklı koşullarda çalışılacağını, ülke ekonomisine katkının 200 milyon dolardan 400-500 milyon dolara çıkacağının altını çizdi.

Esnaf Rıfat Turgut, “Nizip Caddesi’nde 8 yıldan beri esnaflık yapıyorum. Esnaf olarak Nizip Caddesi’nde sağlıklı bir çalışma ortamı yok. Daha önce ki yıllarda yükün altında kalıp hayatını kaybedenler oldu. Otopark sorunu var, yük indirme ve yükleme alanımız yok. 3-4 yıldan beri BUSEM Bölgesine taşınmanın hazırlığını yapıyoruz, ancak hakkımız olan arsa verilmedi. Yeni yerimize geçtiğimiz hem istihdam sayımızı artacak hem de ülke ekonomisine katkımızı artacak. Dolayısıyla yeni yerimizin bir an önce verilmesini istiyoruz” dedi.

Hacı Üzüm, “25 yıldan beri sektörde faaliyet gösteriyorum. Bize verilen bir arsa sözü vardı, lakin halen bu söz yerine getirilmedi. O dönemde kurulan 5 kooperatifin 4’üne arsa tahsisi yapılırken, bizim arsamız verilmedi. Bu sorunun cevabını merak ediyoruz. Şu anda kiracıyım, yeni yerimizde mülk sahibi olup, işlerimizi büyütmek istiyorum. O nedenle yerimizin bir an önce verilmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Hüseyin Yücebaş, “40 yıldan beri ayakkabı ve terlik sektöründe çalışıyorum. Bulunduğumuz bölge riskli alan ilan edildiğinden istediğimiz yatırımı yapamıyoruz. Yatırım yapamadığımız gibi işlerimiz sekteye uğruyor. Nizip Caddesi’nde yük indirme yükleme alanımız, otoparkımız yok. Ancak daha iyi şartlar altında çalışsak hem ekonomiye katkımız hem istihdama katkımız artacak. 2014 yılında kurulan bir kooperatifimiz var ve kurulan kooperatifimize üye olduk, paralarımızı ödedik. Verilen sözler neticesinde büyük projeler çizildi, tanıtım yapıldı, ancak halen yerimizi alamadık. Bizim kooperatifimizle birlikte kurulan 4 kooperatif arsalarını aldı, bizim neden arsamızı alamadığımızı anlamış değiliz” değerlendirmesini yaptı.

OĞUZ SIRTLAN

 

 

OSMAN ARSLAN

24.10.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz