Sigorta Sektörü 2020’de Yüzde 10 büyüdü

Sigorta Sektörü 2020’de Yüzde 10 büyüdü

Gaziantep Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı İhsan Yiğit, Sigorta sektörünün 2020 yılını yüzde 10 büyüme ile kapattığını bildirdi.

Gaziantep Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı İhsan Yiğit, Sigorta sektörünün 2020 yılını yüzde 10 büyüme ile kapattığını bildirdi.

Sigorta sektörünün 2020 yılını yüzde 10 büyüme ile kapattığını belirten Başkan Yiğit, “Pandemi nedeniyle tüm sektörler gibi sigorta sektörü de zor günler geçirdi, geçirmeye de devam ediyor. Fakat bu kadar zorluğa rağmen sigorta sektörü, 2020 yılında yüzde 10 büyüme ile rekor kırdı. Geçmişte olduğu gibi bugün ve yarında istihdam yaratmaya, ülke ekonomisine katkı sunmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Türkiye’de 2020 yılının deprem ile başladığını hatırlatan Yiğit, “Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan COVİD-19 (Koronavirüs) tüm dünyada görüldüğü gibi ülkemizde de ilk defa Mart ayı içerisinde görüldü. Dolayısıyla Koronavirüs yayılmasını önlemek için çeşitli tedbirler ve kararlar alındı. Alınan bu yanlış kararların sonuçlarını yaşıyoruz, yaşamaya da devam edeceğiz gibi görünüyor” ifadelerini kullandı.

Pandeminin küçük ve ortak ölçekli birçok işletmeye zarar verdiğini, ancak sigorta sektörünün sağlık sigortasının adet, sayı, DASK poliçesi ve diğer branşlarda büyüdüğünü dile getiren Yiğit, “Pandemi nedeniyle insanlar sağlık sigortasının ne kadar değerli ve kıymetli olduğunu anladı. Dolayısıyla insanların önceki yıllara nazaran 2020 yılında sağlık sigortasına büyük bir rağbet gösterdiğini söyleyebiliriz. Sağlık sigortasının yanı sıra yaşanan başta Van daha sonra ise Manisa ve İzmir depremi sonrasında insanlar DASK ve konut sigortasının da önemli olduğunu anladı. Yaşanan bu gelişmeler neticesinde sigorta sektöründe bir küçülme veya daralma yaşanacağını düşünürken sigorta sektörü 2020 yılını yaklaşık yüzde 10 büyüme ile kapattı” şeklinde konuştu.

İhsan Yiğit, konuşmasını şu cümlelerle sonlandırdı: Sigorta acentelerimiz, zor zamanlar geçirdiğimiz bugünlerde istihdam sağlamaya, ülke ekonomisine katkı sunmaya devam etmişlerdir. Sektörümüz ülke ekonomisine yüzde 3 katkı sağlarken, ülke genelinde 15 bin acentelerimiz bulunmaktadır ve 250 bin kişi bu sektörden evine ekmek götürmektedir. Dolayısıyla bu kadar dev bir sektörün göz ardı edilmemesi, gereken desteklerin verilmesi lazım. Bizler Gaziantep sigorta acenteleri olarak, vatandaşlarımıza daha iyi hizmet edebilmek için gece-gündüz demeden çalışıyoruz, çalışmaya da devam ediyoruz. Umarım 2021 yılı felaketlerin ötesinde tüm insanlığa huzurlu sağlıklı, mutlu ve sevgi getirmesini temenni ediyorum.”

17.01.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz