Sakar gübre desteklerinin artırılmasını değerlendirdi

Sakar gübre desteklerinin artırılmasını değerlendirdi

Yavuzeli Ziraat Odası Başkanı Bekir Sakar, gübre desteklerinin arttırılmasını değerlendirdi.

Yavuzeli Ziraat Odası Başkanı Bekir Sakar, gübre desteklerinin arttırılmasını değerlendirdi.

Desteklemenin arttırılması olumlu, ancak yetersiz Başkan Sakar, gübre desteklemelerinin yüzde 100 arttırılmasının olumlu ancak yetersiz olduğunu dile getirdi. “Geçen yıl bu zamanlar üre gübrenin tonunu bin 650 liraya alırken, bu yıl 3 bin liraya alıyoruz. DAP gübresinin tonu ise bin 850 liradan 3 bin 450 liraya, Amonyum sülfat ise 950 liradan bin 650 liraya çıktı. Dolayısıyla gübre desteğinin artan fiyatlar karşısında yetersiz kaldığını söyleyebiliriz” dedi.

Çiftçinin en büyük girdisinin gübre, mazot ve ilaç olduğunu hatırlatan Sakar, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi hububat ürünlerinde dekar başına 8 lira olan desteğin 16 liraya çıkarıldığını açıkladı. Ayrıca organik ve organomineral gübre kullanan üreticilere de ilave dekar başına olarak verilen 10 lira destekleme 20 liraya yükseltilecek. Gübre destekleri için bütçeden ayrılan tutar 700-800 milyon liradan yapılan artışla destek tutarı yaklaşık 1 milyar 600 milyon liraya çıkacak. Desteklemenin artması çiftçimizi mutlu etti, ama maliyetleri karşılamaktan uzak.”

“Çünkü tüm girdi maliyetlerimiz dolara endeksli olduğundan dövizde en ufak bir kıpırdanma olsa ya da dalgalanma yaşansa, hemen girdi maliyetlerinde de yükselme yaşanıyor. Buna karşın ürettiğimiz ürün para etmiyor. Şimdi bir ton gübre almak için en az 2 ton buğday satmamız gerekiyor. Hal böyle olunca bizim için önemli olan desteklemenin artmasının yanı sıra çiftçinin ürününün de para etmesi ve değerinde satılmasıdır” ifadelerini kullandı.

Çiftçinin yağmur-çamur, kar-kış, gece-gündüz demeden ürettiğini anlatan Sakar, “Bizim çiftçimiz fedakardır. Zarar etse bile tarlasını hiçbir zaman boş bırakmaz. Şundan eminiz ki ilerleyen zamanlarda gıda stratejik bir haline gelecek. Gıdayı elinde bulunduran ülke dünyanın sözünü söyleyecek. Geleceğin bu şekilde olacağını görmek çok zor değil. Dolayısıyla tüm dünya da gıda ve tarıma verilen önem artarken, ne yazık ki ülkemizde bunun tam tersi bir durum yaşanıyor.”

“Pandemi döneminde üretimin ve gıdanın ne kadar önemli olduğu anlaşıldı. Lakin desteklemeler daha yeni arttırılıyor. Bu çok geç kalınmış bir destektir. Gübre desteklemelerinin artması önemli, ama bunun yanı sıra diğer girdi maliyetlerimiz olan mazot ve ilaç desteklemelerinin artması da elzemdir. Çünkü üçü de zincirin halkaları gibi birbirine bağlıdır. Biri olmadan diğer olmaz. O nedenle diğer girdi maliyetlerimizin de yükseltilmesini talep ediyor ve istiyoruz” şeklinde konuştu.

23.02.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz