Halı Sektörü Gaziantep’in İhracat Şampiyonu

Halı Sektörü Gaziantep’in İhracat Şampiyonu

144 Ülkeye 1 Milyar 044 Milyon 213 Bin Dolarlık Halı İhracatı gerçekleştiren Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Ahmet Kaplan Başkanlığında GAİB hizmet binasında toplanarak sektörel sorunları ve Ağustos ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi.

Halı sektörünün Ağustos ayında Gaziantep’in ihracat şampiyonu olduğunu belirten Başkan Kaplan Ağustos 2019’da bir önceki yılın aynı ayına oranla %9,4’lük artışla 121 milyon 908 bin dolar, Ocak Ağustos 2019 döneminde ise yine bir önceki yılın aynı dönemlerine oranla % 10,2 artışla 1 milyar 044 milyon 213 bin dolarlık halı ihracatı gerçekleştirildiğini ifade etti.

 Yeni Pazar arayışlarını büyük bir titizlikle sürdüren Güneydoğulu halıcılar mevcut pazarlardaki etkilerini de arttırma çabası içerisinde. Üretiminin yanı sıra yenilikçi ürünler ve yeni tasarımlarla dünya halı sektörünün adeta başkenti olan Gaziantep’te sektörün önünü açması için birçok proje yürütülürken hedef ülkelerde de incelemeler devam ediyor. GAİB hizmet binasında Ahmet Kaplan Başkanlığında toplanan GAHİB Yönetim Kurulu Ağustos ihracat rakamlarını değerlendirirken sektörle ilgili yaşanan sorunları ve birlik olarak yürütülen projeleri de masaya yatırdı. Başkan Ahmet Kaplan hedef pazarlarda sürdürülen araştırmaların olumlu sonuçlar vermeye başladığını ifade ederken sektörün gelişmesi ve sürdürülebilir üretimin sağlanabilmesi yönündeki çalışmaların da devam edeceğini sözlerine ekledi.

9.09.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz