Gür, “Günde 500 test yapıyoruz”

Gür, “Günde 500 test yapıyoruz”

GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür Gaziantepte sağlık altyapısının güçlü ve yeterli olduğunu açıkladı “Günde 500 test yapıyoruz, bin de yaparız” dedi.

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, GAÜN’ün COVİD 19 pandemi sürecinin başladığı günden buyana gerek tedavi çalışmalarına gerekse AR-GE’ye yönelik başarılı bir performans sergilediğini belirterek, “Bu süreçte 70 kesin tanılı COVİD 19 hastası tedaviye alındı. Bunlardan 34’ü şifa bularak taburcu edildi. 4’ü yoğun bakımda olmak üzere, 36 hastanın tedavisi devam etmektedir. Kriterlere uyan 5 hastaya plazma tedavisi uygulandı. Günlük 500 test yapma kapasitesine sahip olan PCR tanı laboratuvarımızın kapasitesini ihtiyaç duyulması halinde bine çıkarabiliriz” dedi.

 

MİLLETİMİZ İÇİN SEFERBER OLDUK

Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına yaptığı yazılı açıklamasında; Gaziantep Üniversitesi’nin COVİD 19 pandemi sürecinin başladığı ilk günlerden itibaren gerek hastalıkla mücadelede, gerekse AR-GE çalışmaları alanında en aktif üniversitelerden birisi olarak milletinin hizmetinde yerini aldığını belirten Rektör Prof. Dr. Ali Gür, bu çalışmaların doğru bilgilendirme adına kamuoyuyla zaman zaman paylaşıldığını hatırlattı. Salgının başladığı ilk günlerde patojenlerden arındırılmış immün plazma tedavi yönteminin COVİD 19 tedavisi için önemli bir alternatif tedavi yöntemi olduğunu Türkiye kamuoyu ile üniversite olarak ilk kez kendilerinin paylaştığını hatırlatan Rektör Prof. Dr. Ali Gür, “Süreç içerisinde üniversitemize kurulma aşamasında olan ve Türkiye’de yalnız Gaziantep Üniversitesi’nin sahip olduğu patojenlerden tamamen arındırılmış plazma üretimini sağlayan iki cihazımızı Kızılay ile imzaladığımız protokolle İstanbul ve Ankara’da kurup Türk Milleti’nin hizmetine sunduk. Üniversitemiz bu süreçte, COVİD 19 tedavisi için yerli ilaç üretimi, yerli fiberoptik laringosgop, tek kullanımlık suni solunum cihazı, siperlik gibi mücadelede önemli yeri bulunan başarılı çalışmalara imza attı” dedi.

 

GÜNDE 500 TEST

Ülkemizde COVID-19 vakaları görüldüğü andan itibaren korunma, tanı ve tedaviyle ilgili çalışmalarda Sağlık Bakanlığının yetkili olduğunu, Bakanlık tarafından koordine edildiğini ve Gaziantep’te başlangıçta sadece Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin pandemi hastanesi olarak yetkilendirildiğini hatırlatan Rektör Prof. Dr. Ali Gür, vakaların artmaya başlamasıyla, Sağlık Bakanlığı’nın talimatıyla tüm şehirlerde olduğu gibi Gaziantep’te de üniversite dahil diğer hastanelerin sürece katıldığını vurgulayarak şöyle devam etti: “Şunun herkes tarafından bilinmesi lazımdır ki, bakanlık onayı olmadan hiç bir merkez test yapamaz. Tanı testleri sadece Bakanlığın talep edip, onayladığı laboratuvarlarda yapılabilmektedir. Gaziantep’te vaka sayıları uzun süre düşük seyrettiğinden tanı testleri için sadece İl Halk Sağlığı Laboratuvarı yetkilendirilmişti. Üniversite Hastanemizde yatan vakaların testini de hastanemizde laboratuvarımız olmasına rağmen talimat gereği bu süre içinde İl Halk Sağlığı Laboratuvarında yaptırmaktaydık. Ancak, vakalar artınca Sağlık Bakanlığı tarafından donanımı uygun olduğu için üniversite hastanesinde de test yapılması talep edilerek yetkilendirildi. Hastanemiz, Sağlık Bakanlığı’nın talep ve onayı üzerine son birkaç gündür test yapmaya başladı. Öncelikle hastanemizde müracaat eden kendi hastalarımız başta olmak üzere, talep olduğu takdirde günlük 500 test yapılabilmektedir. Ancak henüz bu düzeyde bir talep oluşmamıştır. Hastanemiz güçlü altyapıya sahip olduğu için ikinci bir cihaz eklenerek 1000 test yapılabilecektir. PCR tanı testlerinin hangi durumlarda kullanılacağı Sağlık Bakanlığının algoritmalarında çok net olarak belirlenmiştir ve yetkili sağlık kuruluşları keyiflerine göre değil bu algoritmalara göre işlem yapmaktadırlar. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Gaziantep’te de COVID-19 ile mücadelede koordinasyon İl sağlık Müdürlüğündedir.”

19.05.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz