GÜÇLÜ TARIM MÜHENDİSLERİ OLUŞACAK

GÜÇLÜ TARIM MÜHENDİSLERİ OLUŞACAK

Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Abdülkadir Deniz, Tarımsal Öğretimin 175. Yıldönümü dolayısıyla açıklama yaptı.

Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Abdülkadir Deniz, Tarımsal Öğretimin 175. Yıldönümü dolayısıyla açıklama yaptı.

 

GÜÇLÜ BİR ÜLKE TARIMI VE ÜLKE EKONOMİSİ ZİRAAT MÜHENDİSLERİ İLE OLUŞACAK

Ziraat Mühendislerinin Tarımsal Öğretiminin 175. Yıl dönümü kutlayan Başkan Deniz, ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerinde en önemli faktörün tarım olduğuna dikkat çekti, Türkiye’nin geleceğinin tarıma ve tarıma dayalı sanayinin gelişmesine bağlı olduğunun altını çizdi. “Güçlü bir ülke tarımı ülke ekonomisi Ziraat Mühendisleri ile oluşacaktır. Çok üniversite açmak çare değil, önemli olan kaliteli bir eğitim verebilmektir” dedi.

Deniz, “Tarım sektörünün başarısı Ziraat Mühendislerinin gayretleriyle olmaktadır. Buradan da anlaşılacağı gibi tarım öğretiminin kaliteli ve yeterli düzeyde olması çok önemlidir. Ziraat Fakültelerinin saymanın artması, alınan öğrencilerin düşük puanlarla Ziraat Fakültelerine alınmaları eğitimi olumsuz etkilemektedir” şeklinde konuştu.

Deniz, “13. Yüzyılda yaşamış olan büyük gezgin İbni Batuta Anadolu’nun büyük buğday ambarı olduğunu ve elde edilen tarım ürünlerinin kervanlara yüklenerek Avrupa’ya götürüldüğünü yazmaktadır. Ayrıca Alim ve seyyah olan Evliya Çelebi Anadolu’nun bitkisel ve hayvansal ürünlerinin ülkeler arası ticaretin yapıldığını yazmaktadır.”

“Modern anlamda tarım eğitimi ve öğretimi Osmanlı imparatorluğu dönemine 1846 yılında İstanbul Ayamama çiftliğinde açılan ziraat mektebinde başlamıştır. Cumhuriyet döneminde 1927 yılında Yüksek Ziraat Enstitüsünün temelleri atılmış ve 30 Ekim 1933 yılında eğitim ve öğretime açılmıştır. Yakın zamana kadar o kadar bilinmeyen tarım artan nüfus ve pandemi sürecinde önemli faktör olarak ortaya çıkmıştır. İnsanların ihtiyaç duyduğu bitkisel ve hayvansal üreticilerin yeterli ve uygun fiyatta üretilmesi çok büyük önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı. 

Başkan Deniz, açılan Ziraat Fakültelerinin uygulama alanlarının yetersizliğinin yetiştirilen mühendisin kalitesini olumsuz etkilediğinin altını çizdi. “Daha kaliteli bir eğitim ve uygulamalarla yetiştirilen Ziraat Mühendislerinin sayılarının artması değil de eğitim ve uygulama alanlarının iyileştirilerek daha bilgili ve arazi deneyimi sağlamlaştırılmış mühendis yetiştirilmesi dileğimizdir. Bu vesile ile tarım öğretiminin 175.yılını kutlarım” dedi.

Ziraat Mühendislerinin yeteri kadar istihdam edilmediğini vurgulayan Deniz, “Ziraat Mühendisleri Tarım ve Orman Bakanlığı başta olmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve diğer bakanlıklarda aktif olarak çalışmaktadırlar. Ancak ülkemizde Ziraat Mühendislerinin topluma ve insanlara karşı sorumlulukları bulunmaktadır. Dolayısı ile istihdam edilen Ziraat Mühendislerinin sayısının artması gerekmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

Yaşanan kuraklık konusuna değinen Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Abdülkadir Deniz, konuşmasını şöyle bitirdi: “Küresel iklim nedeniyle ülkemiz olduğu gibi Gaziantep Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ de kuraklıktan olumsuz etkilenmektedir. Ülkemizde ki su kaynaklarının yüzde 70’i tarımsal sulama amaçlı kullandığını biliyoruz. Dolayısıyla bundan sonra suyu daha tasarruflu kullanmak için çeşitli alternatiflere yönelmemiz gerekiyor. Dolayısıyla artık salma sulamadan damla sulama sistemine geçilmesi büyük önem arz ediyor. Eğer kuraklık devam ederse tarımsal rekolte de azalma olmasının yanı sıra kıtlık tehlikesi ile karşı karşıya kalabiliriz.”

 

11.01.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz