Gaziantep ve Güneydoğu Göğsümüzü kabartıyor

Gaziantep ve Güneydoğu Göğsümüzü kabartıyor

TİM Başkanı İsmail Gülle, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri’nin pandemi sürecini doğru yönettiğini, Birlik Başkanlarının inisiyatif alarak sahada çok önemli başarılara imza attıklarını ifade etti.

TİM-GAİB Bölge İstişare Toplantısı online platform üzerinden gerçekleştirildi. Pandemi sürecinde Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden gerçekleştirilen ihracat rakamlarının ve yaşanan sorunların değerlendirildiği toplantıda TİM Başkanı İsmail Gülle, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri’nin pandemi sürecini doğru yönettiğini, Birlik Başkanlarının inisiyatif alarak sahada çok önemli başarılara imza attıklarını ifade etti.

TİM Başkanı İsmail Gülle başkanlığında düzenlenen toplantıya, GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya, Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Kaplan, Güneydoğu Anadolu Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Çıkmaz ile Birliklerin Yönetim ve Denetim Kurullarının asil ve yedek üyeleriyle TİM Delegeleri katıldı.

TİM Başkanı İsmail Gülle, GAİB’in çalışmalarını yakından takip ettiklerini ve Bölge ihracatçılarının pandemi sürecini çok iyi yönettiğini ifade ederek ihracatçıları kutladı. Toplantıya katılan TİM Danışmanı Prof. Dr. Emre Alkin ve Prof. Dr. Çağrı Erhan Türkiye ve Dünya ekonomisinde son durum ve önümüzdeki süreçle ilgili olası gelişmeler hakkında bilgiler verirken; Eximbank Genel Müdürü Ali Güney Eximbank’ın ihracatçılara sağladığı imkanlara değinerek yöneltilen soruları yanıtladı.

 

TİM BAŞKANI İSMAİL GÜLLE; “GAZİANTEP VE GÜNEYDOĞU GÖĞSÜMÜZÜ KABARTIYOR”

TİM Başkanı İsmail Gülle yüksek katılımla gerçekleştirilen istişare toplantısından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek; “Gaziantep ve Güneydoğu bizlerin göğsünü kabartıyor. Bölgenin Temmuz ayı ihracatı 729 milyon dolar. Yani Çok önemli işler yapıyorsunuz. Bazı anlar vardır, o anlarda yapılan işlerin ehemmiyeti çok büyüktür. Belki yüz yılda bir yaşanacak bu zor dönemi Gaziantep ve Bölge olarak mücadeleyle geçirdiniz, gönüllerde iz bıraktınız. Sizlere teşekkür ediyorum. Bu süreçte hep birlikte çalıştık. GAİB Başkanlarıyla gerek pandemi sürecinin başında yürütülen maske kampanyasında gerekse Habur Sınır Kapısı’nda gerçekleştirilen çalışmalarda koordineli çalışarak bu süreci yönettik. Pandemi sürecinde Habur Sınır Kapısı’nda gerçekleştirilen işleri bizzat gelerek gördüm. O süreçte Başkanlarımız inisiyatif alarak, sürece bizzat dahil oldular. Kapıların kapalı olduğu dönemde, tampon bölgede binlerce tır geçişinin devamlılığı sağlanarak ihracatımız yara almadan devam etti. Diğer taraftan maske konusu da önemli. Pandemi sürecinin başlangıcında biz maske konusuna pek fazla girmedik. Devletimizin imkanları ve stokları vardı. Ama öyle bir noktaya gelindi ki bir maske yüz liraya kadar çıktı. En son bazı hastanelerden bize maske talebi gelince bu işte inisiyatif alarak sahaya inmemiz gerektiğini düşündük. GAİB Başkanlarımızla birlikte ortak bir basın açıklaması yaparak Türkiye’ye seslendik. Günde 1 milyon, ayda 40 milyon maske yapacağız diye yola çıktık. En son görevi bıraktığımızda günde on beş milyon maske teslim ediyorduk. Güneydoğu Anadolu Bölgesinin non-woven (dokunmamış kumaş) üreticisi firmalar büyük bir fedakârlık göstererek ülkemizin ihtiyacı olan kumaşı makul fiyatlardan ürettiler, güzel bir dayanışma göstererek tüm ülkeye iyi bir örnek oldular. GAİB Başkanlarımızın yanında Gaziantep Valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı ve sanayiciler de bu işin içerisinde oldu. Ülkemizin ihtiyacını hep birlikte karşıladık. Bu günler, bu yapılanlar hiç unutulmayacak. Gaziantep; adına, kahramanlığına, duruşuna yakışır güzel bir örnek oldu.” dedi.

31.08.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz