Çevre dostu Büyükşehir

Çevre dostu Büyükşehir

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, 2014 yılında il genelinde ısınma amaçlı kullanılan doğalgaz oranını yüzde 30’dan 2019 yılında yüzde 60’a çıkartarak, karbon emisyonunu azalttı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, 2014 yılında il genelinde ısınma amaçlı kullanılan doğalgaz oranını yüzde 30’dan 2019 yılında yüzde 60’a çıkartarak, karbon emisyonunu azalttı,  2018’de yaklaşık 60 bin konutta doğalgaza geçiş sağladı, hazırladığı yeşil projelerle sağlıklı bir kentin kapısını araladı.

Dünya İklim Günü’nü hayata geçirdiği projeleriyle kutlayan Büyükşehir Belediyesi şun bilgileri verdi: “Yenilikçi fikirleri eyleme dönüştürerek toplum için değer üreten bir belediye olarak, kurumsal bilgi birikimleri, ekip çalışması sonucu ortaya çıkan sinerjiyle birleştirerek enerjiye dönüştürdük. 2011 İklim Değişikliği Eylem Planını hazırlayan ilk belediye olan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi son olarak 2017 yılı Aralık ayında, ortalama küresel ısınmanın 20 derecenin altında tutulmasına katkıda bulunmak gibi ortak bir vizyona sahip olan başkanlar akdini imzaladı. Akit uyarınca, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi 2030 yılı için sera gazı emisyonlarını en az yüzde 40 azaltmayı ve iklim değişikliğine uyum konusunda bir program oluşturmayı taahhüt etti. Bu girişimle birlikte Gaziantep, SEİEP kapsamında iklim değişikliğine uyum konusunu da Türkiye'de ilk iki belediye arasına girdi. Eylem planlarıyla ulaşım, hizmet, sanayi ve konut sektörleriyle atık yönetimi ve su yönetiminde sera gazlarını azaltmaya yönelik sektörlere göre alt faaliyetler belirlendi. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ‘Çevre Dostu Kamu Binası’ olabilmek için çalışmalarını 2013 yılından itibaren sürdürdü. Her yıl teknolojiyi ve binalarda yeni enerji verimliliği yöntemlerini takip ederek çalışmalarına devam etti. Projelerle enerji tüketimleri olabilecek en az düzeye indirerek, çevreye karbohduoksit salınımı da azaltıldı. En büyük hedef; sıfır karbon emisyonuna sahip belediye olmak. Kentte diğer kurumlara örnek olmak amacıyla kendi çalışma ortamında yapılan 'Çevre dostu kamu binası'' çalışması ile kurum binası BREEAM yeşil bina sertikasını almaya hak kazandı.

21.09.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz