Çeliktürk, “Büyük risk altındayız”

Çeliktürk, “Büyük risk altındayız”

(İMO) Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, Marmara depreminin 20. yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, birinci derecede deprem bölgesinde bulunan Gaziantep’in büyük risk altında olduğunu söyledi.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, Marmara depreminin 20. yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, birinci derecede deprem bölgesinde bulunan Gaziantep’in büyük risk altında olduğunu söyledi.

17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen Gölcük merkezli depremin büyük can ve mal kaybına yol açtığını hatırlatan İMO Şube Başkanı Çeliktürk, “Tam 20 yıl önce yaşadığımız büyük felaketin acısını unutmadık. Unutturmayacağız” dedi.

 

“KAYBEDECEK ZAMANIMIZ YOK”

Doğu Anadolu Fay Hattına kuş uçuşu 40 kilometre mesafede bulunan Gaziantep için Deprem Master Planının büyük önem taşıdığını belirten Baştkan Çeliktürk, "İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi olarak, 7 Üniversiteden 20'ye yakın akademisyenin katılımı ile Deprem Master Planı çalıştayı yaptık. Şehirdeki tüm kurum ve kuruluşların desteği ile çok başarılı bir çalıştay oldu. Deprem öncesi, deprem sırasında ve deprem sonrasında neler yapılması gerektiği ile ilgili yol haritasını hazırladık. Kısa süre önce Deprem Master Planının hazırlanması ile ilgili çalışmalar başladı. Bu güzel bir gelişme. İlk toplantımızı yaptık. Bu işlemler yapılırken de, alanında uzman, liyakat sahibi bir ekiple çalışılması Gaziantep’in yararına olur” diye konuştu.

 

 “DEPREM HER ZAMAN GÜNDEMDE OLMALI”

Depreme yönelik hazırlıkların uzun yıllar alacağını, bu nedenle çalışmaların hızlandırılması gerektiğini ifade eden Başkan Çeliktürk, "Deprem Master Planının proje aşaması 1-1,5 yıl sürer. Uygulama safhası ise 10-15 yıl alır. Depremin ne zaman geleceğini bilmek mümkün değil. O zaman depreme hazırlıklı olmak zorundayız. Depreme yönelik hazırlıklar her zaman gündemimizde olmalı. Gaziantep olarak Doğu Anadolu fay hattına kuş uçuşu 40 kilometre uzaklıktayız. Fay hattında meydana gelebilecek bir kırılma, 2,5 milyon nüfuslu şehrimize çok büyük zarar verebilir. Şehrimizin yüzde 65'i çarpık, plansız, mühendislik hizmeti alınmadan inşa edilmiş durumda. Eğer elimizi çabuk tutmazsak, gerekli tedbirler alınmazsa büyük kayıplarla karşı karşıya kalabiliriz" şeklinde konuştu.

17.08.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz