Büyükelçiden GTB’ye ziyaret

Büyükelçiden GTB’ye ziyaret

İngiltere Büyükelçiliği Brexit Bölüm Başkanı Paul Creary, Ticaret Ateşesi David Machin, Brexit Politika Yetkilisi Richard Cox ve Brexit Politika ve Program Yetkilisi Seyfi Özmay, Gaziantep Ticaret Borsasını (GTB) ziyaret etti.

İngiltere Büyükelçiliği Brexit Bölüm Başkanı Paul Creary, Ticaret Ateşesi David Machin, Brexit Politika Yetkilisi Richard Cox ve Brexit Politika ve Program Yetkilisi Seyfi Özmay, Gaziantep Ticaret Borsasını (GTB) ziyaret ederek, GTB Meclis Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı ve meclis üyeleriyle bir araya geldi.

Türkiye ve İngiltere arasındaki ticaret hacmi ve yatırım fırsatlarının ele alındığı ziyarette, Brexit sonrası iki ülke arasındaki ticari ilişkiler değerlendirildi. Toplantının açılışında konuşan GTB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, Türkiye ve Birleşik Krallık arasında son 10 yılda ticaret hacminin önemli bir gelişme ivmesi yakaladığını ifade etti. Akıncı, gelişen ticaret hacminin İngiltere’nin AB’den ayrılması sonrası da artarak devam etmesini temenni ettiklerini dile getirdi. Gaziantep ekonomisi ve GTB’nin projeleri hakkında da açıklamalarda bulunan Akıncı, Gaziantep’in Türkiye’nin ihracatta lokomotif şehirlerinin başında geldiğini ifade etti. Gaziantep’in 2018 yılında toplam 6 milyar 939 milyon dolar ihracatla yıllık bazda tarihinin en yüksek ihracat rakamına ulaştığını vurgulayan Akıncı, kentten 2019 yılının ilk 6 aylık diliminde ise 3 milyar 610 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini söyledi.

Akıncı, konuşmasında ayrıca GTB’nin Et Borsası ve Antepfıstığı Lisanslı Depoculuk projeleri hakkında da bilgiler verdi. GTB Meclis Başkanı Ahmet Tiryakioğlu ise Gaziantep’in tarıma dayalı sanayide Türkiye’nin başkenti konumunda olduğunu kaydetti. Türkiye makarna üretiminin yüzde 80’ninin Gaziantep’te gerçekleştirildiğine dikkat çeken Tiryakioğlu, “Makarna üretiminin yanı sıra un üretiminde de lider konumdayız. Antepfıstığı, Gaziantep başta olmak üzere ülkemizde 27 ilde üretilmekte ama toplam rekoltenin %98'ine yakın bir bölümü Gaziantep'te işlenmekte ve buradan ticari pazarlara sürülmekte. Pamukta yine lider konumdayız kısacası tarım ürünleri üretiminde Türkiye'de ve Ortadoğu'da söz sahibiyiz.  Şehrimizin tarımsal ürünler için topraklarının  sınırlı olmasından dolayı yaptığımız ihracatın ham maddesini önce işleyip sonra ihracat yapıyoruz” dedi.

14.11.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz