Abdullah Yıldız’dan Namaz ve Ahlak konferansı

Abdullah Yıldız’dan Namaz ve Ahlak konferansı

Araştırmacı Yazar Abdullah YILDIZ Öğretmenler Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde “Namaz ve Ahlak” başlıklı konferans verdi. YILDIZ, sözlerine Kur'an-ı Kerim Furkan Suresi, 77. ayeti okuyarak başladı:

Araştırmacı Yazar Abdullah YILDIZ Öğretmenler Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde “Namaz ve Ahlak” başlıklı konferans verdi. YILDIZ, sözlerine Kur'an-ı Kerim Furkan Suresi, 77. ayeti okuyarak başladı:

 

“DUANIZ OLMASA RABBİM SİZE NE DİYE DEĞER VERSİN?”

Duamız kadar varız... Dua dilde başlayacak kalpte karara dönüşecek. Dua bir eylemdir. Duayı eyleme dönüştürmek gerekir.”

Yazar Abdullah YILDIZ imam hatip öğrencilerine hitaben: ”İmam hatiplilerin önemi ve imam hatibin önemi nedir? İmam kelimesinin manası önder, öncü ve rol demektir. Yine Rabbimiz şöyle buyuruyor: Furkan suresi 74.Ayet: “Ve onlar: “Rabbimiz, eşlerimizden ve zürriyetimizden bize göz aydınlığı bağışla ve bizi muttakilere (takva sahiplerine) imam kıl.” derler. Ve bu ayeti unutmayalım, hep tekrarlayalım inşallah. Muttaki ne demektir? Takva sahibi demektir. Peki takva ne demektir? Allah'a karşı sorumluluklarımızı hakkıyla yerine getirmek demektir. Ya Rabbi biz böyle olalım demiyoruz da, Yarabbi bizi bu topluma önder olarak gönder diyoruz. Allah'ın kitabına ne kadar değer veriyorsan, Allah da o kadar önem verir. Allah yolunda ne kadar çaba harcıyorsan, Allah da o kadar  sana değer verir. Bir kul Allah katındaki değerini merak ediyorsa, Allah'ın kendisini ne ile meşgul ettiğine baksın. Şimdi size bir şey anlatmak istiyorum.

 

"40 YIL KUR’AN AYETLERİYLE KONUŞAN KADIN"

Tebe-i Tâbiîn neslinden Abdullah İbni Mübarek hazretleri anlatıyor: Hacca gidiyordum. Irak-Suriye topraklarından geçerken yalnız bir kadına rastladım. Selâm verdim, selâmımı; “Söz olarak Rahîm bir rabden selâm sözüdür onların duyacağı.”(Yâsîn, 36: 58 ) âyetiyle aldı.

 

“BURALARDA NE YAPIYORSUN?” DİYE SORDUM.

“Allah kimi yoldan çıkarmışsa, ona yol bulduracak yoktur.”(A’râf, 7: 186) âyetini okudu. Anladım ki, yolunu kaybetmiş. Nereye gittiğini sorunca; “Bir gece kulunu Mescid-i Haramdan alıp Mescid-i Aksâ’ya götüren Allah’ı tesbih ederim.” (İsrâ, 17: 1) âyetiyle karşılık verdi. Anladım ki, geçtiğimiz hac mevsiminde haccını tamamlamış, Kudüs’e gidiyor.

 

“HATA ETTİM, HAKKINI HELÂL ET!” DEDİM.

“Bugün size kınama yok. Allah, sizi bağışlasın.”(Yusuf, 12: 92) dedi. Deveme bindirip kafilesine ulaştırma teklifinde bulundum. “Hayır adına ne işlerseniz Allah onu bilir.”(Bakara, 2: 215) âyetiyle mukabele etti.

 

“NAMAZLAR ARTIK BİZE BİR YÜK OLDU”

Maalesef, namazlarımızı yarım yamalak kılıyoruz. Namazlarımıza özen göstermiyoruz. Namazın tadına varmalıyız ancak o zaman namazlarımız da huşuyu bulabiliriz. Namaz; doğru yoldur. Şu namazlarımızı bir yargılayalım, sorgulayalım. Ve namaz Rabbimiz ile terapidir. Namazda Rabbimiz ile sohbet ediyoruz, konuşuyoruz. Peygamber Efendimiz buyuruyor ki; kiminle konuştuğunuzu iyi bilseydiniz namazdan hiç ayrılmazdınız. Fatiha okurken de Rabbimizle konuşuyoruz. Tahiyyatta konuşmalarımızın farkına varalım. Namazlarımızı kılalım, bir başkasının kılmasına vesile olalım. Namaz direnişi, namaz kardeşliği kurun…

22.02.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz