25 ARALIK DEVLET HASTANESİ YANIK MERKEZİ BİR İLK BAŞARDI!

25 ARALIK DEVLET HASTANESİ YANIK MERKEZİ BİR İLK BAŞARDI!

Gaziantep 25 Aralık Devlet Hastanesi Yanık Merkezi hekimleri, bir hastaya uyguladıkları tedavi yöntemini bildiri halinde Bilimsel İnovasyon Kongresi’ne sundu.

Gaziantep 25 Aralık Devlet Hastanesi Yanık Merkezi hekimleri, bir hastaya uyguladıkları tedavi yöntemini bildiri halinde Bilimsel İnovasyon Kongresi’ne sundu. Hastanın asitle yanan kafa derisini normale dönüştüren 25 Aralık Devlet Hastanesi Yanık Merkezi hekimleri, kullandıkları yöntem ile bir ilki başararak Dünya’da ses getirdi. Uluslararası çapta yayınları çıkan hekimler, Yanık Merkezi’ni anlattı.

25 Aralık Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Op. Dr. Sait Bilal, Yanık Merkezi Sorumlusu Op. Dr. Ahmet Erkılıç, Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ali Güneş, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Araştırma Görevlisi Murat Ali Çınar, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Halil Çeliksöz; kafa derisi asitle yanan bir hastaya uyguladıkları yöntemi Çekoslovakya’da düzenlenen Bilimsel İnovasyon Kongresi’ne bildiri halinde sundu. Başarılı operasyonda kullandıkları yöntem ile uluslararası çapta önemli bir yayına imza atan hekimler, bölgeye hizmet eden hastanenin adını Dünya’ya duyurdu. 25 Aralık Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Mehmet Emin Türk, hekimlerin başarısına ilişkin “Yanık Merkezimiz, eğitim ve araştırma hastanesinde olmamasına rağmen geliştirdikleri tedavi yöntemleri ile uluslararası çapta 2 tane yayın çıkardı. Bu durum da hastanemizde bilime verilen önemin ve desteğin işaretidir. Hekimlerimizi üretkenlikleri dolayısıyla kutluyor ve destekliyoruz. Yanık merkezimizde oluşturduğumuz yoğun bakım ünitesi ile olası felaketlere karşı hazırlıklıyız” ifadelerine yer verdi.

 

GELİŞTİRDİKLERİ TEDAVİ YÖNTEMİNİ DÜNYA DUYDU

Kafa derisi asit ile yanan hastaya uyguladıkları tedaviye ilişkin Yanık Merkezi Sorumlusu Op. Dr. Ahmet Erkılıç ameliyat ekibi adına gazetemize açıklamalarda bulundu. Dr. Erkılıç, “Geçtiğimiz günlerde hastanemizin yanık merkezinde bir ameliyat gerçekleştirdik. Bu ameliyat dünyada pek bilinmeyen, başvurulmayan bir yöntemdi. Yanık hastalarda bu yöntem belki de ilk kez uygulandı. Kafasında kemiğe kadar asit yanığı olan bir hastamız vardı. Hastamızın asitle temas eden kafasını kapatmak için bir yöntem geliştirmemiz gerekiyordu. Mecburiyetten yöntem geliştirdik. Ekip olarak Başhekim Yardımcımız Beyin Cerrahı Op. Dr. Sait Bilal’in de yardımlarıyla hastamızın kafasında küçük delikler açtık. Delikler vasıtasıyla derinin iyileşmesini sağladık. Operasyon çok başarılı oldu ve hastamızın kafasında normal bir yapı elde ettik. Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nden aldığımız kurul kararıyla, Öğretim Görevlisi Murat Ali Çınar’ın da desteğiyle Çekoslovakya’daki Bilimsel İnovasyon Kongresi’ne sunduk. Dünyadaki bütün yeni yapılan ve buluş değeri taşıyan bir toplantıya bildirimiz yayınlanmaya layık görüldü. Bu yayın ile bütün dünyanın haberdar olmasını sağladığımız yöntemi 25 Aralık Devlet Hastanesi Yanık Merkezimiz ve ekibimiz sayesinde geliştirdik” dedi.

 

9.10.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz