Çeliktürk: “Soma faciasını unutmadık”

Çeliktürk: “Soma faciasını unutmadık”

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, 301 madencinin hayatını kaybettiği Soma faciasının 5. yıldönümü nedeniyle bir açıklama yaptı.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, 301 madencinin hayatını kaybettiği Soma faciasının 5. yıldönümü nedeniyle bir açıklama yaptı.

Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014‘te Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. işletmesine ait yeraltı kömür ocağında çıkan yangında 301 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan İMO Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, “Daha fazla kar elde etme hırsı ile bilim ve teknikten uzak üretim yöntemleri, uzun çalışma süreleri, sağlıksız çalışma koşulları, denetimsizlik ve tedbirsizlik gibi nedenlerden kaynaklanan Soma maden faciasını unutmadık, unutturmayacağız” dedi.

Soma faciasından yeterli ders çıkarılmadığına dikkat çeken Gökhan Çeliktürk, bunun sonucu olarak da Türkiye’de madenlerde her yıl kazaların, can kayıplarının yaşanmaya devam ettiğini vurguladı. Çeliktürk, “Ne yazık ki ülkemizde, daha fazla kar uğruna insanların hayatları hiçe sayılmaya devam edilmektedir. Gerekli bilimsel ve teknik önlemler alınmadan ve aşırı üretim zorlaması nedeniyle yaşanan bu ölümlerin görmezden gelinmesi kabul edilemez. 301 Canımıza mal olan Soma faciasının üzerinden 5 yıl geçti ama hala ülkemizde maden faciaları yaşanmaya devam etmekte, insanlar ölmekte, çocuklar annesiz, babasız kalmakta, anneler babalar evlatlarını yitirmektedir. Madencilik sektörü hala iş kazalarının en yüksek yaşandığı sektörler arasında yer almaya devam etmektedir.

 

CAYDIRICI CEZALAR VERİLMELİ

Soma faciasının artık ders olmasını, iş cinayetlerinin bir daha yaşanmamasını istiyoruz. Çalışma ortamlarında bilim ve tekniğin uygulandığı, hukuki ve demokratik değerlere bağlı, insan haklarına saygılı gelişmiş ülkelerde bu tür iş cinayetleri neredeyse hiç yaşanmamaktadır. Bu nedenle yaşanan faciaları sadece, ‘fıtrat’ ya da ‘kader’ diyerek açıklamak, asıl sorumluları ortaya çıkarmazken, yeni iş cinayetlerine de zemin hazırlamaktadır. İnşaat Mühendisleri Odası olarak, çalışma hayatının her alanında çalışanların sağlığı ve güvenliği için denetimlerin sıklaştırılmasını ve kurallara uymayanlara caydırıcı cezalar verilmesini istiyoruz. Daha fazla kar elde etme hırsının insan hayatının önüne geçmesine artık son verilmeli.

 

13.05.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz