Arıkan, “Çatısı uygun olmayan yatırımcılarımız cephe uygulamasını düşünebilirler”

Arıkan, “Çatısı uygun olmayan yatırımcılarımız cephe uygulamasını düşünebilirler”

Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Yönetim Kurulu Başkanı İslim Arıkan, “Son yıllarda yenilenebilir enerji santrallerinin özellikle elektrik tüketimi fazla olan sanayi bölgelerinde kurulmaya başlanmasını memnuniyetle karşılıyoruz"

Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Yönetim Kurulu Başkanı İslim Arıkan, “Son yıllarda yenilenebilir enerji santrallerinin özellikle elektrik tüketimi fazla olan sanayi bölgelerinde kurulmaya başlanmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Çatısı uygun olmayan işletme binalarının cephe duvarlarının da GES için uygun olabileceği Oda tarafından etüt edilmiştir” dedi.

Arıkan yaptığı açıklamada, “Panellerin genellikle kuzey güney istikametine göre yerleştirildiği düşünülerek; cephe veya duvara yerleştirilecek panellerin olumlu ve olumsuz taraflarını yatırımcılarla ile paylaşmak isteriz. 1. Genellikle prefabrik çatı eğimleri 6 ile 8 derece arasındadır. Gaziantep için;  6-8 derece çatı uygulaması ile 6-8 derece (82-84 derece) cephe uygulaması karşılaştırıldığında, duvar uygulaması, çatı uygulamasının %75’ini üretebilir. 6-8 derece çatı uygulaması ile direk duvara montaj ( 90 derece) cephe uygulaması karşılaştırıldığında duvar uygulaması, çatı uygulamasının %65’ini üretebilir. Bakım onarım açısından, duvar uygulamasının montajı, bakımı ve onarımı, çatı uygulamasına göre daha sorunsuz olacaktır. Panel temizliği konusunda duvar uygulaması daha avantajlı olacaktır. Çatıda oluşabilecek aksaklıklara müdahale ile, cephede oluşabilecek aksaklıklara müdahale kıyaslandığında, cephe uygulamalarına erişim daha kolay olacaktır. Sonuç olarak, çatısı uygun olmayan yatırımcılarımız cephe uygulamasını da düşünebilirler” dedi.

15.10.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz