Kaplan, “Sektörel eğitim önceliğimiz”

Kaplan, “Sektörel eğitim önceliğimiz”

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü olarak göreve yeni başlayan Yasin Tepe’ye hayırlı olsun ziyaretinde bulunan Gaziantepli Halıcılar sektörel eğitimin öncelikleri olduğunu kaydettiler.

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü olarak göreve yeni başlayan Yasin Tepe’ye hayırlı olsun ziyaretinde bulunan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan, Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) Başkanı Ahmet Kaplan ve GAHİB Yönetim Kurulu üyeleri, halı sektörünün geleceğine yönelik yürüttükleri eğitim çalışmaları hakkında Tepe’yle karşılıklı görüş alışverişinde bulundular.

Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe’yi makamında ziyaret eden TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan, GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan ve GAHİB yönetim kurulu üyeleri halı sektörünün sürdürülebilir gelişimi için eğitimin büyük önem taşıdığını ifade ettiler. GAHİB’in ortaokul, lise ve yükseköğrenim süreçlerinde sektörle ilgili alanlarda uygulanacak eğitimlere destek vereceğini ifade eden GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan “Halı sektörü olarak, parça makine halısı ihracatında şu anda dünyanın en büyüğüyüz. Gerek üretim gerekse ihracatta liderliğimizi sürdürebilmemiz için elbette beşeri sermayeye yatırımı hızlandırmamız gerekiyor. Bunun yolu da nitelikli mesleki eğitimden geçmektedir. Bu konuda ciddi çalışmalar ve projeler yürütüyoruz. Gerek Milli Eğitim Bakanlığımızla gerekse Gaziantep Üniversitesiyle halı sektörünün eleman ihtiyaçlarına cevap verebilecek eğitim uygulamalarıyla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Sektörümüzün beyaz ve mavi yakalı pozisyonlarda;  eğitimli, kalifiye iş gücüne ihtiyacı var. Bu sektörü bizler atalarımızdan devraldık ve şu anda dünya halı merkezi haline geldik. Bunun devamlılığı için dönüşümün hızla geliştiği dünyada bizler de beşeri sermayeye yatırımı attırmak, sektörel alanda ihtiyaç duyulan iş gücünün eğitimine destek vermek zorundayız” dedi.

 

17.02.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz