Gür, “İnsanlığı rehin alamazlar”

Gür, “İnsanlığı rehin alamazlar”

(GAÜN) Kültür Müdürlüğü tarafından düzenlenen, Üniversite üst yönetimi ve öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilen Kudüs Yürüyüşü, Kültür Müdürlüğü önünden başlayarak Atatürk Kültür Sahnesi önünde basın açıklamasıyla devam etti.

Öğrencilere hitap eden Rektör Prof. Dr. Ali Gür, hassas dönemden geçtiğimizi belirterek, Gazze’de yaşananların insanlık dramı olduğunu söyledi. Prof. Dr. Gür, “Dünya bir çığlık olmuş yükseliyor, vicdanı olanlar bu çığlığa ses veriyor. Dünyanın büyük bir çoğunluğu sessizliğe bürünmüş, üç maymunu oynuyorlar. Ama ne olursa olsun Türkiye başta olmak üzere vicdanı her zaman kendisine önemli bir karargâh edinmiş Türk toplumu var. İslam coğrafyasında herkes sussa bile susmayacak bir milletimiz var. Filistin sadece Arapların meselesi değil, bütün mazlumların ve mağdurların meselesidir” dedi.

Prof. Dr. Gür, “Bir taraftan demokrasi dersi veren batının, kendi çıkarları dışında herhangi bir şeyi önemsemezken, özelikle üç semavi dinin önemli ibadet merkezi olan, üç din mensuplarının tarih boyunca huzur ve barış içersinde yaşadığı Mescid-i Aksa’ya saldırı, şehitler ve katliamlar asla kabul edilir gibi değil. Birleşmiş Milletler kararında 128 ülkenin reddettiği bir kararı bir devlet kendi gücüne dayanarak zulümkârane bir şekilde uygulamaya kalkıyorsa demokrasi bitmiştir, vicdan yok olmuştur, sadece burada açık bir mücadele başlamıştır. Museviler için bir Süleyman mabedi kutsallığı, Hıristiyanlar için Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği, doğum yeri olan şahadetine doğru giderken yürüdüğü kutsal yollar, diğer taraftan Müslümanlar için birinci kıblemiz olan kutsal mekan işte böylesi bütün dinleri ortak barışık yaşadığı birlikte sahiplendiği bir yere sadece birilerinin isteği üzerine herkesi dışlayarak oraya sahiplenmek akıl karı değil. Bu zulüme karşı ayağa kalmış olan insanlık bu zulmü bastıracaktır ve söndürecektir. Unutmayalım ki, şuanda Amerika’nın desteğiyle İsrail, bütün dünyanın sinir uçlarıyla oynuyor. Bu sinir uçlarını harekete geçirerek kendilerine bir şey yapılmayacağını zannediyorlar. Ama bilesiniz ki, bu kadar dünya coğrafyasındaki Müslümanlar ve zulme razı olmayan Hıristiyan âlemi ve bunun yanında gerçekten zulmü gören Musevilerin hakkaniyetli olanları bu zulme karşı çıkıyor. Bize düşen bu zulme karşı koymak, Filistinlilerin yanında olmak. Bugün Filistin’e sahip çıkmazsak yarın Türkiye başta olmak üzere birçok yeri işgal etmeye kalkacaklarını hepinizin bilmesini istiyorum” şeklinde konuştu.

16.05.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz