HER ŞEY,DEĞERİNİ BİLENİN YANINDA KIYMETLİDİR

Alaaddin Özkar

HER ŞEY,DEĞERİNİ BİLENİN YANINDA KIYMETLİDİR

Vaktiyle bir bilge Hoca, öğrencisinin seviyesini öğrenmek ister. Onun eline çok parlak ve gizemli görüntüye sahip iri bir nesne verip: “Oğlum” der, “Bunu al, Esnafa göster, kaç para verdiklerini sor, en sonra da kuyumcuya göster. Hiç kimseye satmadan sadece fiyatlarını öğren, gel der.    

Öğrenci, İlk önce bir Bakkal'a sorar   “Şunu kaça alırsınız? Diye. Bakkal parlak bir boncuğa benzettiği nesneyi eline alır; “Buna 1Tl veririm. Bizim çocuk oynasın” der.    

İkinci olarak bir manifaturacıya gider. Oda parlak bir taşa benzettiği nesneye ancak bir 5 TL vermeye razı olur.    

Sonra semerciye gider: Semerci nesneye şöyle bir bakar, “Bu der “benim semerlere iyi süs olur,  Bir 10 TL veririm. ”der.    

En son olarak bir kuyumcuya gider, Kuyumcu öğrencinin elindekini görünce, “Bu kadar değerli bir mücevheri nereden buldun kaç lira istiyorsun? ”der  Öğrenci sorar: Siz ne veriyorsunuz?” “Ne istiyorsan veririm. Dükkânımı, evimi, hatta arsalarımı ” Öğrenci, “Hayır veremem. Benden yalınızca fiyat öğrenmem istendi”   Mücevheri alıp kuyumcudan çıkan öğrencinin   karışıktır. . Bir tarafta elindeki nesneye yüzünü buruşturarak 1TL verip onu oyuncak olarak görenler, diğer tarafta da mücevher diye isimlendirip buna sahip olmak için her şeyini vermeye hazır olan kişiler.    

Bu düşüncelerle, hocasının yanına dönen öğrenci, başından geçen macerayı anlatır. Hoca derki: “Bir şeyin kıymetini ancak onun değerini bilenler anlar ve o onun değeri bilenin yanında kıymetlidir.” .    

Dünya devletlerinin, özelde Türk milletinin, yaşayacağı sıkıntıları önceden ön gören Prof. Dr. Haydar Baş 2005 yılında milli ekonomi modeli tezini dünyaya deklare eder. "İlim Çin'de de olsa onu alınız" "düsturuna muhatap olan Türk devleti ve Milleti bu teze sahip çıkmadığı gibi, yukarıdaki kıssada adı geçen Bakkal, Manifaturacı, Semerci gibi, bu tezin ne olduğunu araştırma ihtiyacı bile hissetmez,     

Oysa, önce Kominizm'den, sonra Kapitalizm 'den, aradığını bulamayan ve yeni bir arayışa giren Rusya, Çin ve ,BRICS ülkeleri, kuyumcunun mücevheri tanıdığı gibi aradıkları modelin bu olduğunu anladılar. Bu modeli yazan Türk'müş Müslüman’mış hiç kafaya takmadan Haydar Hoca'nın, düzenlediği 7 uluslararası konferansa bizzat katıldılar, yetmedi, Haydar Hoca'nın evinin yolunu aşındırdılar, hatta bir Ramazan günü Haydar Hoca ile birlikte, Gazi Antep ve Kilis seyahatlerine katıldılar, onlar kapris yapmadan her fırsatta bu modelden bir şeyler öğrenmeye çalıştılar.   

Bakın, Kuyumcu mesabesindeki yabancı bilim adamları, Milli Ekonomi Model’inde hangi çözümleri gördüler, bunların bir kaçını okuyalım  

 Prof. Dr. F.R. Grabau, Magdeburg Üniversitesi, Almanya:
"Prof. Dr. Baş'ın Modeli, alternatifi olmayan tek modeldir yahut tek alternatif modeldir. Prof. Dr. Baş, çarpıcı eseri Milli Ekonomi Modeli ile devletlerin dış boyunduruğa girmeden kendi gücüyle nasıl ayakta durabileceğini açık bir şekilde ortaya koymuştur.   

 Prof. Dr. İsmet Busatlic, İspanya: "Millî Ekonomi Modeli, güçlü devlet anlayışıyla tüketiciyi destekleyerek üretimi artırmakta ve ülkenin borçlanmadan büyümesinin, tam istihdamın sağlanmasının ve gelir dağılımında adaleti sağlamanın formüllerini ortaya koymaktadır."
 Prof. Dr. Alberto Ivo Dormio, İtalya: "Millî Ekonomi Modeli bütün insanların kaynaklara, paraya erişimini kolaylaştırmakta, sunduğu sosyal devlet anlayışıyla da geniş bir pazar ortamı oluşturmaktadır."
Prof. Dr. Istvan Friedrich, Macaristan Devlet Üniversitesi: "Küresel şirketler finans kuruluşlarımızı, stratejik şirketlerimizi bir bir ele geçirdi. Borçlarımız katlanarak arttı ama ödeyecek kaynaklarımız sürekli daraldı. Milli Ekonomi Modeli, Macaristan için tek umut kaynağıdır."
Prof. Dr. Dünyamali Veliyev, Azerbaycan:
"Para basmanın enflasyon doğuracağı bilgileriyle bizler şartlandırılmış bir haldeyken, Prof. Dr. Haydar Baş, para basmanın enflasyon oluşturmayacağını söylemektedir. Eski bilgilerimizin tutsağı olmaktan kurtulup Haydar Baş'ın Modelini inceleyince bunun doğru olduğunu görüyoruz."
Prof. Dr. Valery Lebedev, Rusya Bilimler Akademisi:
"Ben dünyanın bir numaralı iktisat matematikçisiyim. Bu konuyu bizden iyi bilen yoktur. Milli Ekonomi Model'ini çok okudum. Bu tezde, esrarengiz kodlar var. Her okuyuşta yeni bir kod ile karşılaşıyorum. Modelde, meseleleri çözen, problemleri halleden pek çok kod saklıdır. Üstelik sadece bugüne değil, geleceğe de ışık tutan kodlar var. Rusya'nın buna ihtiyacı var. Ben, modelin bu yönüne hayranım."
Prof. Dr. Vladimir Gorbanovski, BRICS Ülkeleri İş Geliştirme Komisyonu Başkan Vekili:
"BRICS ülkeleri olarak bizim şansımız, 2005'te Milli Ekonomi Modeli ile tanışmış olmamızdır. İlk defa 2005 yılında Milli Ekonomi Modeli Kongresi'nde Prof. Dr. Haydar Baş, parayı, emek ve üretimin karşılığı olarak tanımlıyordu. Ayrıca dünya ilk defa Haydar Baş'ın Milli Paralarla Ticaret yapma fikriyle tanıştı. Bu çok önemliydi, zira Milli paralar devreye girdiğinde ABD'nin kâğıttan imparatorluğu yıkılacaktı."
"Hindistanlı ve Çinli arkadaşlarımız yeni iktisadi uygulamalar için Rusya'ya bakıyorlar, Rusya ise size (Prof. Dr. Baş'a) bakıyor. Size hocam demek istiyorum, sizin öğrenciniz olmak istiyorum."
"Türkiye Milli Ekonomi Model'ini uygulasın, aramıza alalım ve BRICS-T olalım 

Ne diyelim, biraz geç kalmış olsak da yine de kurtuluş reçetesi, milletimizin önünde durmaktadır. 

26.10.2021 (Alaaddin Özkar )

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

DÜŞMANIN BİLE SAYGI DUYDUĞU, BÜYÜK LİDER ATATÜRK

O İNSAN ŞEKLİNDE BİR HURİDİR

KURAKLIK, KITLIK, AÇLIK 

GENÇLER İSTİKBALİ,YURT DIŞINDA ARIYOR

İNŞAAT SEKTÖRÜ KRİZDE

GÖRÜNEN KÖY, KILAVUZ İSTEMEDİ

GÖRÜNEN KÖY, KILAVUZ İSTEMEDİ

BEREKETİMİZ KALMADI

NE ZAMAN HESAP SORACAKSINIZ?