Tezel; “Gaziantep örnek olmaya devam edecek”

Tezel; “Gaziantep örnek olmaya devam edecek”

(GAGİAD) Başkanı Bora Tezel ekonomideki gelişmelere ilişkin; “Bankalar faiz indirimlerine paralel olarak kredi hacimlerini attırmalı, ekonomideki çekimser havanın dağılması gerekir” değerlendirmesinde bulundu.

GAGİAD Başkanı Bora Tezel, konuyla ilgili açıklamasında Türkiye’de son aylarda yaşanan ekonomik gelişmelere işaret ederek; “ Temmuz ayında Haziran ayına göre %4.3 artan sanayi üretimi, ağustos ayında artan sanayi üretim endeksi genel ekonomide bir toparlanmaya işaret ediyor. Sanayi üretim endeksindeki toparlanmanın devam etmesi durumunda 11 aydır süre gelen negatif trend sona ermiş olacak. Sanayi boyutundaki bu nispi toparlanmayı destekleyecek en önemli faktörlerden bir tanesi finansmana uygun maliyetli ve kolay erişim olarak ön plana çıkmaktadır. Bu hususta özellikle özel bankalara büyük görevler ve sorumluluk düşmektedir. Merkez bankasının en son yaptığı 325 baz puanlık indirimle %16.50 seviyesine inen gösterge faizi ile finansman maliyeti uzun süre sonra daha makul seviyelere çekilmiş durumdadır. Şimdi bu toparlanmanın fiziksel etkilerini görmek ve yatırımların önünü açmak için bankaların kredi hacmi büyümesi konusunda daha iştahlı bir tutum sergilemeleri gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Ekonomideki çekimser havayı dağıtmak ve yatırım iştahını yükseltmek hepimizin ortak görevidir diyen Bora Tezel; “Şu anda daha hızlı büyümenin önündeki en büyük engellerden bir tanesi yatırım ve tüketim konusunda sergilediğimiz iştahsızlıktır. Yatırım ve tüketimde yaşadığımız iştahsızlığı ise ancak ekonomide, dış ilişkilerde sağlayacağımız güven ortamı ile gidermek mümkün olacaktır. Türkiye, yıllardır olduğu gibi, ekonomisinin en güçlü yanlarından olan sıkı mali disipline sahip çıkarak yeni iş yapma teknikleri ile yoluna emin adımlarla devam edecektir” dedi.

18.09.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz