Şahinbey’den Gübre dağıtımına devam

Şahinbey’den Gübre dağıtımına devam

Çiftçilere yönelik desteğini sürdüren Şahinbey Belediyesi, geçtiğimiz günler içerisinde Kapcağız Köyü’nde başlattığı 4.000 Ton’luk gübre dağıtımını Cevizli Köyü’nde devam ettirdi.

Tarımsal üretimi arttırmak ve çiftçileri desteklemek adına çiftçilere 2. 600 ton taban gübresi ve 1.400 ton üst gübre olmak üzere toplam 4.000 ton gübre dağıtımına başlayan Şahinbey Belediyesi dağıtımına Cevizli Köyü’nde devam etti. Şahinbey İlçesi’ndeki çiftçilere 10.000 ton gübre, 14.000 ton yem, 9.650 ton arpa ve buğday, 290 ton mercimek, yonca, İtalyan çimi tohumu, 750.000 adet zeytin, 150.000 adet fıstık fidanı desteği sağlayan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, çiftçilere desteklerinin artarak devam edeceğini ifade etti.

 

ÇİFTÇİLİK FADEKARLIK VE EMEK İSTER

AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, Dünya değişse de beslenmenin öneminin değişmediğini belirterek, “Gaziantep 2 milyonun üzerinde nüfusa sahip olan bir şehrimiz. Geçmişten bu yana tüm Dünya’ya baktığımızda beslenme, hayatımızın içerisinde önemli bir yer tutmakta. Yaşadığımız pandemi sürecinde gıdanın önemini çok daha iyi anladık. Çiftçilerimiz her bir ekini kendi bebeği gibi bakarak, büyük bir fedakarlıkla emek veriyor. Kurumlarımız ihtiyaçların tespiti ve giderilmesi noktasında, büyük bir hiyerarşi içerisinde bu süreç yönetiliyor. Bu organizasyonda da bunun en güzel örneğini görüyoruz. Gübre, ürünün kalitesinin arttırılmasında çok kıymetli. Bunun yerinde ve zamanın da yapılması yönünde Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu ve ekibine çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

ŞAHİNBEY BELEDİYESİ ÜLKEMİZİN ÜRÜNLERİNE DEĞER KATIYOR

Şahinbey İlçe Kaymakamı Tahir Şahin ortak akılla yapılan projenin çok önemli olduğunu vurgulayarak  “Şahinbey Belediyesi’nin yapmış olduğu bu çalışma ortak akılla birlikte hareket etmeye ve üretime dayanan çok önemli bir proje. Çiftçiler verilen destekler sayesinde ekilen alan 110 bin dekardan 280 bin dekara çıkmış. Özellikle pandemi sürecinde dünyada konuşulan en önemli konu gıda arzı güvenliği. Şahinbey Belediyemiz yapmış olduğu bu faaliyetle sadece Gaziantep’in değil ülkemizin stratejik ürünlerine değer katıyor. Ortak akılla yürütülen bu projeye destek veren il ve ilçe müdürlüğümüze teşekkürlerimi sunuyorum. Sürdürülebilir bu tür projelerin Gaziantep’te devam edeceğine inanıyorum” dedi.

 

ÇİFTÇİLERE NE İSTİYORLARSA VELİYOR

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Latif Karadağ, Şahinbey Belediyesi’nin çiftçilere verdiği destekle çıtayı yükselttiğini belirterek  “Bundan 15 yıl önce belediye ne iş yapar denildiği zaman vatandaşlarımız yol, su, kanal yapar diyecekti. Bugün geldiğimiz noktada çıta o kadar yükseldi ki Şahinbey Belediyemiz dört yıldır başlattığı geleneksel çalışmayı 4.000 ton gübre, buğday tohumu, durumu olmayana canlı hayvan dağıtıyor. Canlı hayvan verirken yanında yemini de veriyor. Bunların yanında mercimek tohumu veriyor. Şahinbey Belediyemizde 4 yıldan bu yana çıtayı çok daha uzağa götürdü. Dolayısıyla çiftçi ne isterse veriyor. Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu ve çalışma arkadaşlarına yaptıkları bu çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum”  dedi.

 

4 YILDIR ÇİFTÇİMİZE DESTEK OLUYORUZ

Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu, yaklaşık 4 yıldır çiftçiye her anlamda destek olduklarını belirterek, "Çiftçilerimiz çok önemli bir iş yapıyorlar. Tarımsal ürünlerin hepsi stratejik. Birçok şey olmasa da olur ama ekmeksiz olmaz. Ekmeğimiz ve aşımız çiftçimizin ürettiği ürünler ile oluyor. Bu nedenle çiftçiye destek çok önemli. Hükümetimiz genel anlamda çiftçiye her türlü desteği veriyor. Yerel anlamda da hükümetimizin çıkardığı yasayla Büyükşehir Belediyemiz çiftçiye desteğe başladı. Bizde Şahinbey Belediyesi olarak dört yıl önce başladığımız çiftçilerimize destek programımızı her gün çeşitlendirerek ve arttırarak devam ediyoruz. Biz ilk desteğe başladığımızda Şahinbey’de ekilen alan miktarı 110 bin dekardı. Dağıtımını yaptığımız gübre ve arpa tohumuyla şu anda ekilen alan 280 bin dekara çıktı. Kayıtlı 5.500 çiftçimize hepsini kapsayacak şekilde ilk yıl 2.000 ton arpa ve buğday tohumu dağıttık. Sonra çiftçimiz gübre de talep edince 2.000 tonda gübre verdik. Sonra ki yıllarda ise 2.000 ton şeklinde devam ettik. Bu yıl ekilen alan artınca desteğimizi 2.000 tondan 3.650 tona çıkardık. Sadece bunlarla sınırlı kalmayarak desteğimizi çeşitlendirerek bu yıl mercimek tohumu da verdik. İnşallah gelecek yıl nohut tohumu da vereceğiz. Yine 2.000 tonla başladığımız gübre dağıtımına 3 yılda 6.000 ton verdik. Bu yıl taban gübresinin yanı sıra bize üst gübresi de vererek, gübre miktarını 4.000 ton yaparak iki katına çıkarttık. Hayvan yetiştiricilerimizde destek isteyince ilk yıl 3.500 ton ve ikinci yıl 3.500 ton verdik. Baktık ki hayvan sayısı da artınca bu desteğimizi üçüncü yıl 7.000 tona çıkardık. Şu ana kadar hayvan yetiştiricilerimize 14.000 ton yem desteği sağladık. Bu yıl onu da 7.000 tondan 10.000 tona çıkarıyoruz. Hayvancılık yapmak isteyen ve ama gücü olmayan hayvan yetiştiricilerimizden 243 ailemize 184 tane inek, 2.567 adet de tamamı hibe koyun desteğinde bulunduk. Ayrıca mera alanlarımıza 11 adet kuyu açarak hayvanlarımızın mera alanlarında susuz kalmamalarını sağlıyoruz. Çiftçimizin arazi yollarında yaşadığı sıkıntıyı çözmek için harekete geçtik ve şu ana kadar 56 köyümüzün 889 km arazi yollarını yaptık. Şu an çalışmalarımız devam ediyor ve bu yıl içerisinde hepsi tamamlanmış olacak. Desteklerimiz bunlarla sınırlı kalmayacak ve desteklerimizi çeşitlendirip artırarak devam ettireceğiz” dedi.

 

ŞAHİNBEY 40 İLİN NÜFUSUNDAN DAHA FAZLA NUFUSA SAHİP

İl Tarım Müdürü Mehmet Karayılan, çiftçilerin Başkan Mehmet Tahmazoğlu’na dua ettiklerini belirterek “Şahinbey de nüfusa vurduğumuzda 40 ilin nüfusundan daha fazla olan bir ilçe. Kaymakamımız Sayın Tahir Şahin önderliğinde İlçe Müdürlüğümüz arı gibi çalışıyor.  Tüm kurumlar iş birliği içerisinde çok güzel bir şekilde çalışıyoruz ve ilimize hizmet veriyoruz” dedi.

Çiftçilere destek için Cevizli Köyü’nde düzenlenen törene AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, Şahinbey İlçe Kaymakamı Tahir Şahin, Büyükşehir Başkan Vekili Mehmet Berk, Latif Karadağ Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Tarım Kredi Kooperatifler Müdürü Mustafa Aslan, İl Tarım Müdürü Mehmet Karayılan, Şahinbey İlçe Tarım Müdürü Mustafa Güzel, GÜBRETAŞ Genel Müdürü Raşit Doğan Enhoş, AK Parti Şahinbey İlçe Başkanı Av. Hasan Teke, MHP Şahinbey İlçe Başkanı İlker Kızıklı, Şahinbey Ziraat Odası Başkanı. Ali Çolak, Gaziantep Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman, protokol üyeleri ve çiftçiler katıldı.

23.10.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz