MESANTEP TANITILDI

MESANTEP TANITILDI

SANKO Üniversitesi Tıpta İnovasyon Buluşmalarının 5’incisi, Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ve İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) işbirliğiyle Sani Konukoğlu Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde "Medikal Sanayi Teknolojisinde Yenilikler ve Fırsatları su

SANKO Üniversitesi Tıpta İnovasyon Buluşmalarının 5’incisi, Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ve İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) işbirliğiyle Sani Konukoğlu Uygulama ve Araştırma Hastanesi toplantı salonunda "Medikal Sanayi Teknolojisinde Yenilikler ve Fırsatlar" temasıyla düzenlendi.

Vali Gül, toplantıda yaptığı konuşmada, Gaziantep medikal sanayi ürünleri ve teknolojilerinin, tüm paydaşları ile birlikte yerlileştirme, AR-GE ve inovasyon, bölgesel-ulusal ve uluslararası işbirliği, mevcut yatırımlar ve yeni girişim eksenleri doğrultusunda geliştirilmesinin hedeflendiğini kaydetti.

“Sayın Cumhurbaşkanımız Gaziantep’e geldiğinde zatıâlilerine konuyu arz ettiğimizde konu üstünde çalışmamız ve çalıştıktan sonra da kendisine bilgi sunmamızı istediler. Rektör Prof. Dr. Güner Dağlı ve GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi ile paylaştığımızda ikisi de konuyu sahiplendi” diyen Gül, SANKO Üniversitesi, GSO ve İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) ile çok önemli yol kat edildiğine dikkat çekti. Gaziantep’in üretme kapasitesinin potansiyeline vurgu yapan Gül, “Gaziantep’in çok iyi bir ticari potansiyeli var ama bu ticari potansiyelin yüksek katma değerli ürünlere dönüşmesi lazım. Özellikle ithal edilen ürünlerin yerli olarak üretilmesi ve bunun da Gaziantep’te üretilmesi temel amacımız” diye konuştu.

Gül, “Gaziantepli müteşebbislerin girişimci ruhuna, genç üniversitemizin bu gayretine, girişimciliğine, Sanayi Odamızın heyecanına güveniyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diyerek, sözlerini tamamladı.

 

DAĞLI, “AKADEMİSYENLER YETİŞTİRECEĞİZ”

SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı ise “Üniversitelerin birbirinden farklı görevleri var. Öğrenci yetiştirmek, akademisyen yetiştirmek, bölge haklını hizmet ettiği konularda aydınlatmak” dedi.

SANKO Üniversitesi’nin tüm bu görevleri yerine getirdiğini anlatan Prof. Dr. Dağlı, genç bir üniversite olarak bunların yanında daha fazlasına yapmak için de bir takım projeler geliştirdikleri vurgu yaptı. Bu projelerden biri olan Tıpta İnovasyon Buluşmaları’nın 5’incisi dolayısıyla bir arada olduklarına işaret eden Prof. Dr. Dağlı, “Bu bölge için, bu bölge insanı ve sanayicileri için çok güzel ve başarılı işler yapacağız” ifadelerine yer verdi.

Hem katma değeri fazla ürünleri hem ürün çeşitliliğini artırmak için sanayicilere farklı görüş açıları ve farklı kapılar oluşturmaya çalışacaklarının altını çizen Prof. Dr. Dağlı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sanayicilerimizin bu yatırımları yaparken maliyetlerini azaltabilmesi için ortak sahalar sunmamız lazım. Bir sterilizasyon merkezi oluşturarak, üretimi yapılan ürünlerin tek elden steril edilerek buradan, yurt içine ve dışına dağıtımı sağlanabilir. Ürettiğimiz ürünlerin uluslararası bir pazar için, uluslararası akreditasyona sahip bir laboratuvar tarafından onaylanması lazım. Ortak bir AR- GE Merkezi kurabiliriz. Belki de ilimizde gerçekleştirebilirsek medikal ürünler için bir serbest bölge oluşturabiliriz.”

 

 

ADNAN ÜNVERDİ, “KALKINMANIN YOLU TEKNOLOJİDEN GEÇİYOR”

GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi de kalkınmanın yolunun yeni teknolojiler ve stratejik sektörlere yatırım yapmaktan geçtiğini söyledi.

“Daha önce de ülke olarak sıkıntılı dönemler yaşadık ve çok şükür hepsinin üstesinden geldik, bugünün sıkıntılarını da atlatacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın” diyen Ünverdi, şunları kaydetti: “Öyle bir döneme geldik ki, artık fabrikalardan, makinalardan önce yenilikçi fikirler öne çıkıyor. Robot teknolojileri ile emek yoğun işler artık robotlara devrediliyor. Sanayiciler olarak yönümüzü teknolojiye çevirmek zorundayız. Artık her alanda; eğitimde, sağlıkta, sanayide kendimizi yenilememiz gerekiyor. Bu sebeple hem ülke hem de Gaziantep olarak yeni bir hikâyeye ihtiyacımız var. Endüstri 4.0 trenine hızla yetişmeli, özellikle sağlık, savunma sanayi gibi başarılı olabileceğimiz stratejik sektörlerde yatırımlarımızı artırmalıyız. Bu bağlamda medikal sektöründe üretimde yerlileşme adına ilgili kurumlarımız ve sağlık sektöründen temsilcilerimizle beraber ‘Medikal Sektöründe Millileşme’’ çalışmamızı başlattık. Medikal sektörünün millileşmesi ve gelişmesi için üniversite-sanayi-kamu işbirliğinde önemli bir adım attık. Gaziantep medikal sanayini geliştirmek hedefiyle üniversite-sanayi-kamu işbirliği çerçevesinde GSO, SANKO Üniversitesi ve İKA arasında Gaziantep Medikal Sanayi Ürünleri ve Teknolojileri Programı (MESANTEP) İşbirliği Protokolü’nü imzaladık. Bu projenin sonuç odaklı ve sürdürülebilir olması için kurumsallaşması çok önemliydi ve bu protokol ile bunu da gerçekleştirmiş olduk. Projemiz ile medikal sektörü başta olmak üzere birçok sektörde dışa bağımlılığı azaltıcı ve yerli kaynaklarımızla yüksek teknolojiye dayalı milli üretimler yapmaya gayret edeceğiz.”

29.04.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz