KÖMÜR % 140 ZAMLANDI

KÖMÜR % 140 ZAMLANDI

Türkiye’de bir yandan doğalgaza zam yapılırken eş zamanlı olarak kömür fiyatları da dolar kuruyla birlikte artarken, Kömür fiyatları geçen seneye göre yüzde 140 yükseldi.

Türkiye’de bir yandan doğalgaza zam yapılırken eş zamanlı olarak kömür fiyatları da dolar kuruyla birlikte artarken, Kömür fiyatları geçen seneye göre yüzde 140 yükseldi. Geçen sene 1250 TL olan kömürün tonu bu yıl 3000 TL’nin üzerinde.

Son dönemlerde zamlarla birlikte büyük artış gösteren elektrik ve doğal gaz fiyatlarından sonra kömür fiyatlarındaki büyük artışa dikkat çeken CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, Dar gelirli vatandaşın yaklaşan kış aylarında ısınma kaynağı olan kömür fiyatlarıyla ilgili AKP Hükümetini uyardı.

 

DAR GELİRLİ VATANDAŞI MAĞDUR ETMEYİN

Dünya genelinde darboğaza giren kömür üretimi nedeniyle doğalgaza erişimi olmayan dar gelirli vatandaşların yüzde 140 oranında artış gösteren ithal kömür almasının çok zor olduğunu vurgulayan Yılmazkaya, Türkiye Kömür İşletmelerinin yerli kaynaklar konusunda çalışma yaparak vatandaşların soğuk kış aylarında mağdur olmaması adına uygun kriterlere ve özelliklere sahip yerli kömür noktasında gerekli planlamayı bir an önce hayata geçirmesi bu yıl yaşanacak kömür krizine karşı bir defaya mahsus gerekli önlemleri alarak vatandaşın kullanımına yerli kömürü sunması şart” ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulanan Yılmazkaya yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Elektrik ve doğal gaz faturaları son yıllardaki zam yağmurundan sonra tarihi zirve yaptı. Yüksek zamlar yüzünde vatandaş kömüre yöneldi ancak kömür fiyatları da çok arttı. Kara kışın soğu hissedilmeye başladı, vatandaşlar kış aylarında nasıl ısınacağının hesabını yapıyor. Bir an önce kömür piyasasına gerekli müdahalenin yapılması şart. Aksi takdirde kömür karaborsaya düşecek” dedi.

 

YILMAZKAYA HÜKÜMETİ UYARDI

Küresel enerji krizine dikkat çeken Yılmazkaya, “Elektrik, kömür ve doğal gaz fiyatlar rekor üstüne rekor kırıyor. Dünya genelinde yaşanan enerji darboğazı kapıda. Türkiye’nin yaşanacak krize hazırlıklı olması adına Türkiye Kömür İşletmeleri’nin yerli kaynaklar konusunda gerekli planlamaları yapması şart” ifadelerini kullandı.

 

 

26.10.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz