KOBİ’ler için “Yeşil Dönüşüm” Gaziantep’te konuşuldu

KOBİ’ler için “Yeşil Dönüşüm” Gaziantep’te konuşuldu

GÜNSİFED ev sahipliğinde TÜRKONFED’in önderliğinde düzenlenen KOBİ’ler için Yeşil Dönüşüm Projesi Gaziantep’te anlatıldı.

TÜRKONFED ve Konrad-Adenauer-Stiftung iş birliği, Akbank’ın desteğiyle Anadolu’daki iş insanlarının yeşil dönüşüm konusundaki farkındalığı artırma hedefiyle hayata geçirilen “KOBİ’ler için Yeşil Dönüşüm Projesi” Gaziantep’te GÜNSİFED ev sahipliğinde düzenlendi. Gaziantep Valisi Davut Gül, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez in yanı sıra, iş dünyası temsilcilerinin ve uzmanların katılımıyla düzenlenen etkinlikte açılış konuşmasını yapan GÜNSİFED Yönetim Kurulu Başkanı Enver Öztürkmen, TÜRKONFED’in kalkınma ve vizyon yapı taşlarını bölgelerin, kentlerin yani Anadolu’nun oluşturduğunu belirterek; “Federasyonumuz GÜNSİFED olarak bu vizyon doğrultusunda İş Dünyası İçin Yeşil Dönüşüm Projesi kapsamında kentimiz projenin kapanış etkinliğine ev sahipliği yapıyor” dedi.

Öztürkmen konuşmasına şöyle devam etti; “Ülkemiz ekonomisinin lokomotif şehirlerinden biri olan kentimiz, 6 adet Organize Sanayi Bölgesi’nde 1200 üretici firması ile ihracat yükümüzün de önemli bir bölümünü karşılıyor. Gaziantepli firmalarımız 2021 yılında 10.1 milyar dolarlık ihracatı ile ülkemizin en ihracatçı 5’inci ili konumundadır. Kentimizin üretim ve sanayi gücünü anlamak için de ülkemizin en büyük 1000 ihracatçı şirketi arasına 70’in üzerinde firma ile girmesi de bu gücün en önemli göstergesidir. Kentimiz sadece sanayisi ile değil ticaret, turizm, sosyal ve kültürel hayatı ve gastronomi zenginliği ile de öne çıkmaktadır. Sanayimizin yeşillenmesi, kentimizin ve bölge ekonomimizin yaratacağı katma değeri artıracağı gibi aynı zamanda AB’ye ihracatta karbon ayak izi kapsamında ödeyeceği maliyetinde azalmasını sağlayacaktır. Pandemi öncesi başlayan ve pandemi ile artan, teknolojinin hayatımızın her alanına nüfuz eden büyük değişim gücüne yeşil dönüşümün yaratacağı ivmeyi de ekleyerek bölge sanayimizin yaratacağı katma değerin artırılmasını önemsiyoruz. Bu anlamda bölge ekonomimizin yeşil dönüşüme uyum sağlamak ve sanayimizin yeşil dönüşüm farkındalığını artırıp, yol haritalarının oluşumunda rehberlik yapmak için de konfederasyonumuz ile birlikte destek veriyoruz. Dijitalleşme ile birlikte yeşil dönüşüm işletmelerimize, bölge ekonomimize ve ülkemizin kaliteli büyümesine de yarar sağlayacaktır. Karbon ayak izinden işletmelerde atık yönetimine, dijital dönüşüm yeşil ekonomiye geçişimizi de kolaylaştıracaktır. Avrupa’nın büyüme ve kalkınma stratejisi olarak uygulamaya aldığı yasal çerçeve ve mavzuatların yanı sıra yeşil finansman kaynaklarının da planlandığı Yeşil Dönüşüm ülkemiz için riskler kadar önemli fırsatlar da barındırıyor. Risklerimizi azaltmak için uyum kapasitemizi güçlendirmek, iklim stratejimizi oluşturmak, yasal altyapı ile gerekli mevzuatları hayati geçirmek ve finansman kaynaklarımızı da yeşillendirecek mekanizmaları planlamak büyük önem taşıyor” diye konuştu.

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, KAS Türkiye Proje Yöneticisi Bekir Öncel ve Akbank KOBİ Bankacılığı Pazarlama Bölüm Başkanı Melis Özdeğirmenci’nin açılış konuşmaları sonrası TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi ve Yeşil Dönüşüm Komisyon Başkanı Onur Ünlü’nün moderatörlüğünde gerçekleşen panelde TÜRKONFED Akademik Danışmanı Doç. Dr. Nazlı Karamollaoğlu ve Hedefler için İş Dünyası Platformu (B4G) Direktörü Nezahat Yıldırım’ın sunumlarıyla Döngüsel Ekonomi Paneli düzenlendi.

25.06.2022 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz