Hatem Hastanesi’nde İnsülin direnci bilgisi

Hatem Hastanesi’nde İnsülin direnci bilgisi

Özel Hatem Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Barış Çabuk İnsülin hakkında bilgi verdi.

İnsülin direnci Dünya genelinde ciddi bir halk sağlığı sorunu olduğu gibi ülkemizde de oldukça yaygın bir hastalıktır. Kilo verememenin en büyük nedenlerinden biri olan insülin direnci hakkında Özel Hatem Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Barış Çabuk bilgiler verdi.

Gün içinde aldığınız şekeri yani glikozu enerjiye dönüştürebilmeniz için insülin hormonuna ihtiyacınız vardır. Karaciğer, yağ ve kas dokusu gibi bölgelerinizde insüline karşı duyarsızlık gelişmesi sonucu insülin direnci oluşur. Yemek yedikten sonra halsiz hissetmek , kilo alıp zor vermek , verilen kiloları tekrar fazlasıyla almak ve sık sık acıkmanın insülin direncinin başlıca belirtileri olduğunun altını çizen Dr. Barış Çabuk ‘Özellikle bel ve karın çevresinde yaygın olarak kalınlaşma görülüyorsa , açlığa tahammül edemiyorsunuz, çok su içiyor, çok idrar çıkıyor, dikkatinizi toplayamıyor, yemeklerden sonra baş dönmeleriniz oluyorsa bu şikayetler diyabetin ve diğer önemli sağlık sorunlarının öncüsü olan insülin direncinin işareti olabilir. Bu belirtiler gözleniyorsa mutlaka bir Uzman Hekime başvurmak gerekir. İnsülin direncinin tanısı için açken yapılan kan şekeri ve insülin testi belirleyicidir’ ifadelerini kullandı.

Dr. Çabuk’ İnsülin direncinin sebeplerini; Yüksek trigliserit düzeyleri (bu insülin direnci için hem risk faktörü hem de bir sonuç olarak göze çarpıyor.) , aşırı kilo , fiziksel aktivite yetersizliği , polikistik over sendromu ve uyku bozukları olarak sıraladı. İnsülin direncinin başka hastalıkları da tetiklediğini kaydeden ,Dr. Çabuk ‘Obezite, hipertansiyon ve damar sertleşmesi olarak bilinen ateroskleroz gibi kronik hastalıkların oluşması için uygun bir ortam hazırlamaktadır’ dedi.

27.05.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz