Hatem Hastanesi Çocuklarda görülen Yaz Hastalıklarına dikkat çekti

Hatem Hastanesi Çocuklarda görülen Yaz Hastalıklarına dikkat çekti

Özel Hatem Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Çiftçi çocuklarda sıklıkla görülen yaz hastalıklarını ve tedavilerini anlattı.

Yaz aylarında çocukları pek çok hastalıktan korumak gerekiyor. Yaz aylarında ısınan havanın etkisiyle çocukların dışarıda daha fazla zaman geçirdiğini ve artan sıcaklık nedeniyle olumsuz etkilendiğini ifade eden Özel Hatem Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Çiftçi çocuklarda sıklıkla görülen yaz hastalıklarını ve tedavilerini anlattı.

 

GÜNEŞ ÇARPMASI VE GÜNEŞ YANIKLARI

Yaz mevsiminde dünyaya daha dik açı ile gelen güneş ışınları çocuklarda güneş çarpmalarına neden olabilir. Güneş çarpması durumunda ateş, halsizlik, kusma ve bilinç kaybı görülebilir. Çocuklar için dışarı güneşe çıkmadan yarım saat önce güneş kremi kullanılmalı, mümkün olduğunca açık renk şapka şemsiye ve gölge alanlar tercih edilmelidir. Çocukların havuz veya deniz oyunları 20 dakikadan uzun sürmemelidir. Aşırı sıcaklarda kaybedilen sıvının yerine konulabilmesi için bol sıvı verilmelidir.

 

İSHALLER

Çocuklarda en sık görülen mide-bağırsak sistemi hastalıklarından biri de yaz ishalleridir. Isı artışları mikropların üremesini, gıdaların bozulmasını kolaylaştırıyor. Barsak enfeksiyonlarının en önemli belirtisi bulantı, kusma ve ishaldir. Mikroplar barsak duvarını geçmezse, salgıladıkları toksinler ile çok sayıda bol ve sulu dışkılama şeklinde ishal yapar. Ateş genellikle yoktur ve karın ağrısı hafiftir. Geçmeyen, günde üçten fazla tuvalete gitmeyi gerektiren ishallerde mutlaka hastaneye başvurmak gerekir. Bu tür hastalara tıbbi müdahale yapılarak tedavi edilmesi sağlanmalıdır.

 

Böcek Sokmaları

Yaz mevsiminde ısınan hava ile birlikte doğada böcekler, sinekler, akrep, yılan, arı, kene, zehirli deniz hayvanları gibi hayvanlar ile temasımız da artmaktadır. Oyun alanlarında çocukları tehdit eden bu haşeratlar, kimi zaman bir tehlike oluşturmazken, kimi zaman da yaşamı tehdit edecek boyutlara ulaşabilir. Genellikle ortaya çıkan allerjik belirtiler kaşınma, ağrı, lokal şişliktir. Isırılan bölgenin öncelikle bol su ile yıkanması gerekir. Ağrıyı gidermek için üzerine 10 dk kadar bası uygulanabilir veya buz uygulaması yapılabilir. Isırılmış yerlerin kaşınmaması gerekiyor. Bazen çocuklar ağır alerjik reaksiyonlarla da gelebiliyorlar. Böyle durumlarda hastane şartlarında tıbbi müdahale gerekmektedir.

25.07.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz