Deva Partisi Eğitim çözüm önerileri masada

Deva Partisi Eğitim çözüm önerileri masada

DEVA Partisi İl Eğitim Politikaları Başkanlığı, kent genelinde ki okul ve sivil toplum kuruluşları ziyaretlerini sürdürüyor. Ziyaretlerde kentin eğitim sorunları ve çözüm önerileri masaya yatırılıyor.

DEVA Partisi İl Eğitim Politikaları Başkanlığı, Sekizinci Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Şafak servis çalışanları ile Eğitim Sen Gaziantep Şubesini ziyaret etti. Ziyarette çeşitli görüş alışveriş bulunuldu, kentin eğitim sorunları ve çözüm önerileri üzerine sohbet edildi.

 DEVA Partisi İl Eğitim Politikaları Başkanı Avukat Kemal Akaltun, Gaziantep’in eğitim konusunda birçok sorunu bulunduğunu, kentteki okulların sınıf mevcutlarının 40-50 kişiden oluştuğunu, öğretmen açığının devam ettiğini ve yeterli düzeyde kadrolu hizmetlinin bulunmadığını anlattı.

Şehir genelinde okul ve STK ziyaretlerine devam edeceklerini söyleyen Akaltun, her kurumun kendine ait sorun ve sıkıntılarının bulunduğunu anlattı. “Çalışmalarımız kapsamında birkaç kurum ziyaretinde bulunduk. Gördüğümüz kadarıyla her kurumun kendine özel sorun ve sıkıntıları bulunuyor.  DEVA Partisi Eğitim Politikaları Başkanlığı olarak, tüm sorunların ve sıkıntıların farkındayız ve bunların çözümüne yönelik projelerimiz mevcut” dedi.

2021-2022 Eğitim Öğretim yılının pandeminin gölgesinde açıldığını kaydeden Akaltun, okulların çözüme kavuşturulması gereken öğretmen açığından sınıfların kalabalık olmasına hizmetli kadrosuna kadar birçok sorunu bulunduğunu vurguladı. “Kent genelinde bulunan özellikle devlet okullarındaki sınıfların mevcudu 40-50 arasında değişmektedir. Bu rakamlar gerçek anlamda çok yüksek. Çünkü salgın halen devam ediyor. Sınıfların kalabalık olması geleceğimiz olan öğrencilerin salgına yakalanma riskini de artırıyor. Eğitim yüz üze yapılmasından yanayız, ancak gördüğümüz kadarıyla Milli Eğitim Bakanlığı alması gereken en önemli tedbirleri almamış. Dolayısıyla MEB bu konuda sınıfta kalmıştır” dedi.

Akaltun, “Diğer bir sorun ise halen öğretmen sayısının yetersiz olduğudur. Bu yıl içerisinde kente bin 761 öğretmen ataması yapıldı, ama bu rakam yetersiz. Çünkü şehrin şu anda en az 10 bin öğretmene ihtiyacı var. Öğretmenin eksik olması mevcut öğretmenlerin iş yükünün artması anlamına gelmektedir. Ayrıca salgın devam ettiği şu dönemlerde salgın ile mücadele maske, sosyal mesafenin yanı sıra hijyenin önemli olduğunu biliyoruz. Fakat tespitlerimiz sonucunda okullarda kadrolu hizmetli sayısının da yetersiz olduğunu fark ettik. Bu açığında bir an önce kapatılması elzemdir. “Sonuç olarak, okullarda pandemi önlemleri yeterli düzeyde değil, sınıf mevcutları çok kalabalık,  ikili öğretime geçmesi sonucunda fiziki olarak derslikler yetersiz, öğrenci sayısına uygun hizmetlilerin yeterli düzeyde okullara verilmemiş. Dolayısıyla bir an önce kadrolu hizmetlilerin öğrenci mevcuduna uygun bir şekilde atanması, okul sayısının artırılması derslik sayısının artırılması, okulların spor, sosyal ve kültürel tesislerle donatılması, ücretli öğretmenliğin kaldırılarak daha fazla atama yapılması, mülakatın kaldırılması, öğrenci servislerinin borçlarının ertelenmesi ve hibelerle desteklenmesi gerekiyor.”

11.09.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz