Anka Hastanesi’nde Organlarını bağışladı

Anka Hastanesi’nde Organlarını bağışladı

Özel Gaziantep Anka Hastanesi’ne tedavi olmak için giden 19 yaşında Didem Türkan, ziyaret ettiği organ bağış biriminde verilen bilgilerden ve hastane yetkililerinin yaklaşımından etkilenerek tüm organlarını bağışlama kararı aldı.

Özel Gaziantep Anka Hastanesi’ne tedavi olmak için giden 19 yaşında Didem Türkan, ziyaret ettiği organ bağış biriminde verilen bilgilerden ve hastane yetkililerinin yaklaşımından etkilenerek tüm organlarını bağışlama kararı aldı. Genç kızın hayattayken aldığı bu önemli karar herkesin takdirini topladı.

Organ nakli ve bağışı konusunda farkındalık yaratıp, bağış oranını arttırmayı hedefleyen Özel Gaziantep Anka Hastanesi bu kapsamda çalışmalarını sürdürüyor. Hastaneye tedavi için başvuran her hastaya ve hasta yakınına, organ bağışı konusunda detaylı bilgi veren ve bu konuda broşürler dağıtan Özel Gaziantep Anka Hastanesi, görsel ve yazılı basın ile kuruma ait internet sitesinde, organ bağışı konusunda bilgilendirici ve teşvik edici bilgiler yayınlanmasına da özen gösteriyor. Özel Gaziantep Anka Hastanesi’nin bu çabası sonuçlarını veriyor. Tedavi olmak için Özel Gaziantep Anka Hastanesi’ne gelen 19 yaşında Didem Türkan, ziyaret ettiği organ bağış biriminde verilen bilgilerden ve hastane yetkililerinin yaklaşımından etkilenerek tüm organlarını bağışlama kararı aldı. Organlarını bağışlamak istediğini beyan ederek organ bağış formunu imzalayan Türkan’a, organ bağış kartı verildi. Daha sonra Türkan’ın bu isteği Sağlık Bakanlığı’nın Organ ve Doku Bağışı listesine eklendi. Türkan’a, beyin ölümünün tespit edildiği durumda kayıtlarına bakılacağı ve durumun ailesine bildirileceği anlatıldı.

Organlarını bağışladığı için çok mutlu olduğunu dile getiren Türkan duygularını şöyle dile getirdi: “Bu durum başta herkese çok ürkütücü gelebilir, ama öldükten sonra başka insanlara can vereceğini bilmek, bana bu kararın ne kadar doğru bir karar olduğunu düşündürüyor. En yakın arkadaşım uzun süre tedavi gördü, ona yardımcı olamadım. O’nun vefatı beni çok üzdü. İyileşmek için organ bağışına ihtiyacı olan birçok hasta var. Hastanede çaresizce beklemenin ne demek olduğunu biliyorum. Ben aslında organlarımı bağışlamaya çok önce karar verdim. Ama bu bağışı güvendiğim bir yerde yapmak istiyordum. Özel Gaziantep Anka Hastanesi’ne tedavi için geldim. Bu hastanede bulunan doktor ve sağlık personelinin güler yüzü beni çok etkiledi. Organ bağışı ile ilgili hastanede açılan stantta tekrar bilgi aldım ve organlarımı bağışlamak için hiç düşünmeden form doldurdum.” Öldükten sonra organlarının başka bedenlerde yaşayacak olmasının kendisini heyecanlandırdığını ifade eden Didem Türkan, “Organlarımın toprak olmasını istemediğimi bu nedenle organlarımı bağışlamak istediğimi anne ve babamla paylaşmıştım. Babam bu kararımdan dolayı benimle gurur duyduğunu söyledi. Annem ilk başta karşı çıksa da, o da düşünüce benim bu kararıma saygı gösterdi” dedi.  

18.12.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz