Yedibaşak’tan Arakan’a Okul

Yedibaşak’tan Arakan’a Okul

Arakan’da bir nesil eğitimden mahrum kalmasın diye, Yedi Başak İnsani Yardım Derneği kahraman şehit Ömer Halisdemir’in ismiyle temelini attığı okulun açılışını, kamplarda yaşayan Müslüman halk ve minik öğrencilerin duaları eşliğinde açtı.

Myanmar hükümetinin Arakanlı Müslümanlara uyguladığı baskı ve soykırım devam ediyor. Katliamdan kaçarak nehirleri ve zorlukları aşmayı başaran Arakanlılar Bangladeş’e kurulan kamplara sığınıyor ve hayata tutunmaya çalışıyor. Yedi Başak İnsani Yardım Derneği de krizin başladığı 24 Ağustos tarihinden bu yana Arakanlılara her anlamda yardım ulaştırıyor ve krizin önüne geçmek için çalışmalar yürütüyor. Aralık 2017’de Yedi Başak Genel Müdürü Halil Karafak, hayırseverlerin derneğe emanet ettiği iyilik ve yardımları bölgeye, mülteci kamplarına ve acil durum alanlarına ulaştırmak için Gaziantep’ten Arakanlı Müslümanlara destek için Bangladeş’e geçmişti. Yedi Başak İnsani Yardım Derneği “Arakan’a Acil Yardım” çağrısıyla hayırsever insanlarımızı mazlum ve mağdur durumdaki Arakanlılara sürekli bir desteğe çağırıyor. Bu kapsamda krizin başlangıcından bu yana bölgeye yardım elini uzatmaya devam ediyor. Arakanlı ihtiyaç sahiplerine gıda, erzak, et, temiz su ve barınma imkanları ile mescit olanağı sağlayan dernek, halen bölgede bir çok ihtiyacın bulunmasından dolayı yardımseverleri sürekli bir desteğe çağırıyor. Bangladesh Coxs Bazar’da mülteci kamplarımda yaşayan Arakanlıların; %55’i 0-15 yaş arası çocuklardan, genel nüfusun %55 ise kadın ve kızlardan oluşuyor. Yedi Başak İnsani Yardım Derneği bu rakamların vahametinin farkında olarak bölgede eğitime yönelik kalıcı projeler yapmak için çalışıyor. Dernek bir neslin yok olmasını engellemek, bölgedeki misyoner ve art niyetli gurupların çalışmalarına karşı Müslüman olan Arakan halkına yönelik eğitim kurumları inşa etmeye başladı. Kahraman Şehidimiz Ömer Halisdemir adına yapılan okul, nüfusun 1 milyona yaklaştığı bölgede eğitim için güzel bir adım. Sabah erkeklere, gündüz çocuklara ve akşam kadınlara yönelik olmak üzere günlük 250-300 kişiye eğitim verecek okul, bölgedeki büyük eğitim açığını bir nebze karşılamış olacak.

Yedi Başak Genel Müdürü Halil Karafak yaptığı açıklamada; “Biz Yedi Başak olarak geleceğin iyilikle geleceğine inanıyoruz. Bu kapsamda Arakanlı kardeşlerimize olan desteğimizi, iyiliklerimizi hiç eksiltmeyeceğiz inşallah. Bölgede yardım faaliyetlerine ek kalıcı çalışmalar üzerinde çalışıyoruz. Yaşanan sorunların ortadan kalkması için eğitime çok önem veriyoruz / vereceğiz. Bölgede ilk okulumuzu Şehidimiz Ömer Halisdemir adına açtık ve bu medreselerimizin sayısını halkımızın desteği ile artıracağız inşallah. Müslüman bir neslin yok olmasını izleyemeyiz. Çünkü bizler Allah’ın rızasını gözeterek çalışıyoruz. Ve inanıyoruz ki; “İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.” (Tirmizî)

11.02.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz