Tuğsuz, “Gaziantep mağdur ediliyor”

Tuğsuz, “Gaziantep mağdur ediliyor”

İYİ Parti Gaziantep milletvekili adayı Can Tuğsuz, Gaziantep’in canını yakan Suriyeli meselesini İYİ Parti iktidarında kökten çözeceklerini söyledi. Tuğsuz, “Suriyelileri güvenli bir şekilde ülkelerine göndereceğiz” dedi.

İYİ Parti İl Binası’nda düzenlediği basın toplantısında konuşan Can Tuğsuz, Suriyeli sorunu ve çözüm önerileri ile ilgili açıklamalarda bulundu. İYİ Parti iktidarında Suriyelilerin güvenli bir şekilde ülkelerine döneceklerini dile getiren Tuğsuz, “Türkiye ekonomisinin can damarı, Güneydoğu’nun sanayi ve ticaret merkezi olan Gaziantep’imiz, yanlış Suriye politikaları sonucu ortaya çıkan sığınmacı krizinin mağduru olmuştur. Gaziantep hak etmediği halde AKP’nin Suriye politikasının bedelini ödemektedir. Gaziantep’in çevresel göç baskısıyla 2 milyona ulaşan nüfusunun yanında, 400 bin civarında kayıtlı Suriyeli nüfusumuza eklendi” dedi.

 

DEMOGRAFİK YAPIMIZ BOZULACAK

Tuğsuz, kentin kapasitesinin üzerinde bir nüfus baskısı altında olduğunu dile getirdi. Gaziantep’te yaşayan 6 kişiden birisinin Suriyeli olduğuna dikkat çeken Tuğsuz, ileriki yılarda Suriyelilerin doğurganlık oranı sebebiyle kentin demografik yapısının da bozulmasına yol açacağını dile getirdi. Tuğsuz, “Kiralar son derece yüksek seviyelere ulaşmıştır. Ülke geneli terörist örgütlerin yabancı ülkelerin istihbarat servislerinin, milis güçlerin, orduların ve devlet dışı aktörlerin etkinlik alanına dönüşmüştür. Suriyeli nüfus yoğunluğundaki artış, kültürel farklılıklar, giderek bozulan ekonomik dengeler, artma eğiliminde olan Suriyeli kaynaklı asayiş sorunları toplumsal gerilimleri artırmıştır” şeklinde konuştu.

 

BÜYÜK SORUNLAR OLUŞMAYA BAŞLADI

Can Tuğsuz, AK Parti’nin stratejik öngörüsüzlüğünün bedelinin 4 milyon Suriyeli sığınmacı ve 7 yılda sığınmacılar için harcanan 85 milyar lira olduğunu söyledi. 2017 yılı ortalarından sonuna kadar olan dönemde Suriyeli mültecilerle bağlantılı 181 asayiş olayının gerçekleştiğini belirten Tuğsuz, “24’ü Suriyeli 35 kişi hayatını kaybetmiştir. 2016 yılına göre 3 kat artan olaylar geliyorum diyen büyük depremlerin artçı şokları niteliğindedir. Fuhuş birçok kentimizde görülmemiş boyutlara ulaşmıştır. Yıllardın ülkemizde görülmeyen ve kaybolan çocuk hastalıkları, sığınmacılar ile birlikte yeniden ortaya çıkmıştır” diye konuştu.

 

GTO BAŞKANI ÇOK YETERLİ OLMADIKLARINI SÖYLEDİ

AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriyelilerin işgücü piyasasına girişinin ekonomimize katkıda bulunacağını, hatta ekonomik büyümeyi hızlandıracağı iddiasında bulunduğunu hatırlatan Tuğsuz, “Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, yerel gazetelerdeki açıklamalarında Suriyeli vatandaşların iş gücü açısından çok da yeterli olmadıklarını gördüklerini ifade etmiştir. 2018 yılında Türkiye’de her 20 Türk vatandaşı başına 1 Suriyeli sığınmacı düşmekte iken, sığınmacıların Türkiye’de kalması durumunda 2040 yılında bu oran her 13 Türk vatandaşına 1 Suriyeli olacaktır” ifadelerini kullandı.

 

TEMİZLENEN BÖLGELERE KAMPLAR KURULMALI

İYİ Parti olarak Suriye’nin yeniden inşasında yer almalarının en büyük arzuları olduğunu belirten Tuğsuz, “Suriye’de istikrarın yeniden tesisinde Türkiye olarak bölgesel ve tarihi sorumluluklarımızın bilincinde gereken çabayı göstereceğiz. Yapmamız gereken Suriye devletinin iç barışına katkıda bulunarak, Suriyelilerin vatanlarına huzurlu bir şekilde dönmelerini sağlamaktır. Suriye konusunu iç politika meselesi olmaktan çıkaracağız. Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve resmi devlet yönetimini tanıyacağız. Doğrudan barışçıl müzakereleri başlatacağız. Afrin operasyonunda temizlenmiş bölgelerde, kamplar kurulmasını sağlayacağız. Türkiye vatandaşı olmayan ve kayıt dışı faaliyet gösteren kimsenin ticari faaliyette bulunmasına izin vermeyeceğiz. Yeni geçici koruma ve iltica taleplerini kabul etmeyeceğiz” dedi.

12.06.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz