TEMA DAHA YEŞİL BİR GAZİANTEP İÇİN KARARLI

TEMA DAHA YEŞİL BİR GAZİANTEP İÇİN KARARLI

TEMA Vakfı Gaziantep İl Temsilcisi Muharrem Katıoğlu bu yıl için yapmayı planladıkları çalışmalara son hızla başladıklarını söyledi.

TEMA Vakfı Gaziantep İl Temsilcisi Muharrem Katıoğlu bu yıl için yapmayı planladıkları çalışmalara son hızla başladıklarını söyledi.

Katıoğlu; “Bilindiği üzere dünyamızda ve ülkemizde aşırı nüfus artışı ve teknoloji ısınma oranlarını çok hızlı artırmıştır. Bilim insanlarına göre son elli yılda küresel ısınma ve beraberinde gelen iklim değişikliği her geçen gün kendini gösterirken mevcut ısınmanın yaklaşık 1,7 oranlarında olduğu buzullarda erimenin yüksek oranda olduğu ve iklimlerde çok ciddi değişimler gerçekleştiği gözlemlenmektedir. Küresel bazlı ısınmada eşik sınırın 2,0 derecelere ulaşması durumunda geri dönüşün çok mümkün olamayacağı insanların kendi sonlarını hazırladıkları yönünde bulgular bulunmaktadır. Çevremizde aşırı yağışlardan kaynaklı sel baskınları, dolu yağışları, kış mevsiminde aşırı ısınma, yaz mevsiminde aşırı soğumaların gerçekleşmesi ve bu duruma bağlı, insan, bitki ölümleri ile tanımadığımız canlı türlerinin hasıl olması endemic bitkilerin yok olması gözlemlenmektedir. TEMA Vakfı olarak 800 bini aşan gönüllülerimiz ile çevremizdeki yeşil alanları arttırmak, su, hava ve toprağı korumak için canla başla çalışıyoruz. Gaziantep ölçeğinde ise bir taraftan her yıl yaptığımız; Ağaç Kardeşliği (Öğrenciler antepfıstığı üretiyorlar), Sıfır Atık, Evimiz Dünya, Arılar Varsa Yarınlar Var, Fıstığımız Bol Olsun, Minik TEMA (Okul öncesi öğrencileri ile uygulanmakta), Yavru TEMA (İlkokulu öğrencileri ile uygulanmakta), Ortaokul TEMA (Ortaokulu öğrencileri ile uygulanmakta), Lise TEMA (Lise öğrencileri ile uygulanmakta), Genç TEMA (Üniversite öğrencileri ile uygulanmakta) …projeler uygulanmakta iken diğer taraftanda her hafta sonu fidan dikme etkinliği, çöp toplama etkinliği, tohum toplama ve tüpleme etkinlikleri ile farklı zamanlarda stant çalışmaları ile gönüllülük süreçlerine katılmak isteyen insanlara gerekli bilgilendirmeler yapılmaktadır. Gaziantep Büyükşehir Belediyemiz ile yapmış olduğumuz çalışmalar ve ayrıca Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa yapılan çalışmalar ile öğrenci ve öğretmen eğitimleri gerçekleştirilmektedir. Bu zamana kadar yaklaşık 600 okulda eğitimler verilerek bahçelerine onlarca fidan dikimi yapılmıştır. Amacımız sıfır atık mantığını kavrayan, temiz hava, temiz su temiz toprak kavramlarını bilen gıda güvenliğinin önemini kavramış nesiller yetiştirmektir” dedi.

 

6.11.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz