SANKO ÜNİVERSİTESİ NİZİP'TE BİLGİLENDİRDİ

SANKO ÜNİVERSİTESİ NİZİP'TE BİLGİLENDİRDİ

SANKO Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi öğretim elemanları, Nizip Belediyesi Nikah Salonu’nda “Ergen Çocuğunuzun Sağlığının Ne Kadar Farkındasınız?” konulu bir konferans düzenledi.

SANKO Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metin Bayram, yaptığı konuşmada, üniversitelerin yalnız eğitim veren kurumlar olmadığına dikkat çekerek, “Bilimsel eğitim yanında, halkımızı bilgilendirici etkinlikler de görevlerimiz arasındadır” dedi.

Prof. Dr. Bayram, SANKO Üniversitesi olarak Gaziantep’te ve bölge bilime ve eğitime katkı sağlamayı ve Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden biri olmayı amaçladıklarını söyledi.

 

  1. İPEK KATIRCI KIRMACI

Açılış konuşmalarından sonra, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Görevlisi Z. İpek Katırcı Kırmacı “Ergenlikte Obezite” konusunda bilgiler paylaştı. Kırmacı, “Fiziksel aktivite her yaşta sağlığı korumak için önemli. Ancak fiziksel aktivite, kişinin anatomik ve fizyolojik değişimlerinin en fazla olduğu ergenlik döneminde ayrı bir önem kazanmaktadır” diye konuştu.

Ergenlikte fiziksel aktivitenin, gençlerin sağlıklı büyüme, kötü alışkanlıklardan uzak durma ve kurtulmada, sosyalleşmede, kronik hastalıklardan korunmada ve yaşam kalitesinin arttırılmasında oldukça büyük önem taşıdığına vurgu yapan Kırmacı, şöyle devam etti: "Sağlığı koruma ve iyileştirme gibi yararlarının yanı sıra, son yıllarda yapılan çalışmalar, daha fazla fiziksel aktivitenin okul başarısını artırabileceği gösterilmiştir. Konuyla ilgili yapılan araştırmalarda, günlük bedensel hareketleri artırmanın, soyut becerileri artırdığı belirtilmiştir. Günde bir saate yakın yapılan fiziksel aktivitenin, matematik, okuma ve dil becerilerini geliştirdiği gözlenmiştir.”

 

NEZİHE OTAY LÜLE

“Ergenlikte Sağlıklı Beslenme” konusunda paylaşımda bulunan Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Görevlisi Nezihe Otay Lüle de genellikle çocukluktan erişkinliğe geçiş dönemi olarak kabul edilen ergenlik döneminin gerçekte fiziksel, psikolojik ve sosyal olgunluğa erişmenin tamamlandığı dönem olduğunu kaydetti. Ergenlik döneminin gelişimsel özelliklerini konu edinen birçok çalışma olmasına rağmen dönemin temel özellikleri ve yaş sınırları gibi konularda çok farklı görüşler olduğunu anlatan Lüle, “Dünya Sağlık Örgütü’ne göre ergenlik dönemi 10-19 yaş arasını kapsar. Dünyada 2025 yılında 1,13 milyar ergen olacağı öngörülmektedir ve ergenler Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 20’sini oluşturmaktadır” ifadelerine yer verdi.

Bu dönemin özelliğinin, çocukta daha önceden olmayan bazı değişikliklerin hem bedensel hem de ruhsal olarak ortaya çıkması olduğunu anımsatan Lüle, “Bu değişiklikler çocuğun ilerde nasıl bir erişkin olacağını belirleyeceğinden ergenlik dönemi ve bu dönemde kazanılacak beslenme alışkanlıkları insan hayatı için çok önemlidir” diye konuştu.

9.02.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz