ŞAHİN SEMPOZYUMDA KONUŞTU

ŞAHİN SEMPOZYUMDA KONUŞTU

Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde yerel yönetimler sempozyumunda konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Türkiye Belediyeler Birliği ve Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu iş birliğinde 09-10 Ocak 2019 tarihlerinde düzenlenen "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Yerel Yönetimler" sempozyumu yoğun bir katılımla başladı. Türkiye Belediyeler Birliği Belediye Akademisi organizasyonu ile yerel yönetimler alanında bir ilk olma özelliği taşıyan sempozyum, tüm yerel yönetimleri, akademisyenleri ve yerel yönetimler alanında çalışan birçok kurumu bir araya getirdi. Sempozyumda, Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, gönül belediyeciliğinin detaylarını anlattı.

 

ERDOĞAN: TÜRKİYE’NİN YÖNETİM SİSTEMİ ÇOK ESKİLERE DAYANIR

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen sempozyum programının açılış oturumunda davetlilere hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçmişte koalisyonların ülkeyi ağır maliyetlerle karşı karşıya bıraktığını belirterek, uzun yıllardır yönetim sisteminin değişmesi gerektiğini söylediklerinin altını çizdi. Türkiye’nin, son beş yıllık dönemde pek çok tarihi hadiseyi üst üste yaşadığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş sürecinin bunların en önemlilerinden biri olduğunu dile getirdi.

Erdoğan, “Osmanlı döneminde meşrutiyetin ilanıyla başlayan, Kurtuluş Savaşımızın Cumhuriyetle birlikte keskin bir değişim yaşayan yönetim sistemi arayışımız, çok partili hayata geçişin ardından da sürdü. Sürekli krizler, kaoslar, darbeler, cuntalar, istikrarsızlıklar ile akıllarda kalan bu dönemlerde her sorumluluk sahibi devlet ve fikir adamı, yönetim sistemimizin değişmesi gerektiğini hep söylemişlerdir” ifadelerini kullandı.

31 Mart’ta gerçekleşecek yerel seçimlerle ilgili demokrasi vurgusu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “'Bizim beldede amcaoğlunun kazanması lazım veya bizim aşiretten falancanın kazanması lazım, ne yapalım, Ankara'dan, İstanbul'dan göç yapalım.' gibi bir şey olamaz. Bu, işgalin farklı bir türüdür. Bundan sonra bu tür şeyleri İçişleri Bakanlığımızla da daha yakın takibe alacağız. Bunun adı demokrasi değildir. Olmaz böyle şey. Kim oralarda yaşıyorsa seçimi onlar yapsın neticesine de herkes katlansın. Bunlar doğru şeyler değil” diye konuştu.

 

GEREKİRSE BU KÖKLÜ DEĞİŞİMİ TBB ÇATISI ALTINDA YÜRÜTECEĞİZ

Yatay mimari uyarısı yapan Erdoğan, şöyle devam etti: “Uzunca bir süredir tüm yerleşim yerlerimizde yatay mimari konusunda ısrar ediyorum. Böyle gelmiş böyle gider diyemeyiz. Deniz kenarlarını orman alanlarını betona çevirme gayretinde olanlar var. Doğa umurlarında değil. Çevre ve Şehircilik Bakanıma da söylüyorum kimsenin gözünün yaşına bakmayacaksın yıkmaksa yıkacağız. Böylesine köklü bir değişim merkezi idare ile mahalli idarelerin işbirliği ile mümkün olduğuna inanıyorum. Hangi partiden olursa olsun geleceğin inşası olarak gördüğüm bu sürece tüm belediye başkanlarımızın aktif katılımını bekliyorum. Gerekirse bu şehircilik atılımımız belediyeler birliğimiz çatısı altında da yürütebiliriz."

10.01.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz