SAĞLIK ÜSSÜ GAZİANTEP

SAĞLIK ÜSSÜ GAZİANTEP

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bir dizi ziyaret ve programlarda bulunmak üzere Gaziantep’e geldi. Gaziantep ziyaretine Şehir Hastanesi incelemesi ile başlayan Bakan Koca, daha sonra Gaziantep Valisi Davut Gül’ü ziyaret ederek sağlık yatırımlarını anlattı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bir dizi ziyaret ve programlarda bulunmak üzere Gaziantep’e geldi. Gaziantep ziyaretine Şehir Hastanesi incelemesi ile başlayan Bakan Koca, daha sonra Gaziantep Valisi Davut Gül’ü ziyaret ederek sağlık yatırımları hakkında istişarelerde bulundu.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve Gaziantep Milletvekillerinin de eşlik ettiği ziyarette Koca, İldeki sağlık yöneticileri ile bir toplantı gerçekleştirdi. 17 yılda Gaziantep’e yapılan toplam 35 buçuk milyar yatırımın 1,04 milyarının sağlığa yapıldığını bildirdi. Yatırımların özellikle 59’nun birinci basamak olmak üzere toplam 83 sağlık kuruluşu ve bunun 20 tanesinin faaliyete devam eden hastane olduğunu aktaran Koca, “Devam eden en önemli yatırımlardan bir tanesi Gaziantep Şehir Hastanesidir” dedi.

Gaziantep Şehir Hastanesi’nin Ankara ve İstanbul’dan sonra üçüncü büyüklükte olduğunu dile getiren Koca; “Şehir Hastanemiz 1875 yataklı 638 bin metre kare kapalı alanı, 330 dönümlük bir arazi üzerine inşa edilen ve şu an geldiği inşaat seviyesinde yüzde 35 olan, gelecek yıl bitirilmesini hedeflediğimiz bir hastanemiz. Şehir Hastanesi toplam 6 tane dal hastanesinden oluşmaktadır. Yani şehir hastanelerini özellikle yeni dönemde bulundukları bölgeye en üst noktada hizmet veren, hem üniversite ile işbirliği hem klinik çalışmalar hem özellikli mükemmeliyet merkezi dediğimiz merkezlerle hizmet veren hastanın oradan başka bir sağlık kuruluşuna veya başka bir İle sevk edilmediği, bölgenin sağlık üssü olarak konumlandırdığımız hastaneler şehri olarak tanımlıyoruz. Bu anlamda Gaziantep’te bu hastanenin gelecek yıl faaliyete geçmesiyle Gaziantep’in sağlık üssü olacağını çok rahatlıkla söyleyebiliriz. Yani buradan hastalar artık başka bir yere sevk edilmeden hatta dışarıdan özellikli müdahalelerin yapıldığı, hastanın sevk edilebileceği, kabul edilebileceği bir merkez olacak” diye konuştu.

Şehir Hastanelerinde her türlü alt yapının bulunduğunu vurgulayan Koca, “Aynı zamanda şehir hastanelerini yeni dönemde birbiriyle ilişkilerini de sağlayarak Üniversitelerle birlikte kullanım da söz konusu olduğu için üniversiteler hastanesi, adeta bir hastaneler şehri gibi planladığımızı söylemek isterim. Şehir hastanesinde her türlü teknik altyapının olduğu onkoloji, radyoterapi, kalp damar cerrahisi, pediatrik kalp damar cerrahisi, diyaliz ve benzeri hiçbir eksiğinin olmadığı bir hastane olarak planladığımızı ayrıca belirtmek isterim” ifadelerini kullandı.

24.03.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz