RAMAZAN BAYRAMINDA BESLENME

RAMAZAN BAYRAMINDA BESLENME

SANKO Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Araştırma Görevlisi Uzman Diyetisyen Saadet Özen, yaklaşık 17 saat süren oruç sürecinden sonra, normal beslenme düzenine nasıl geçileceği ve bayram beslenmesiyle öneride bulundu.

SANKO Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Araştırma Görevlisi Uzman Diyetisyen Saadet Özen, yaklaşık 17 saat süren oruç sürecinden sonra, normal beslenme düzenine nasıl geçileceği ve bayram beslenmesi ile ilgili önerilerde bulundu.

Özen, “Ramazan süresince, uzun açlık süresi ve azalan fiziksel aktivite metabolizmada bazı değişikliklere yol açtı. Metabolik hızımız yavaşladı. Yani vücudumuzun, bizi hayatta tutmak için harcadığı enerjiyi tasarruflu kullanmak için düşürdü” dedi.

Vücudun bu dönemden günlük rutin hayata adaptasyonu sırasında, yavaş bir geçiş yapılması gerektiğini belirten Özen, büyük bayram sofralarında, yoğun kalori içeren ağır yemeklerin ve şerbetli tatlıların bayramın ilk günlerinde sindirimi zorlaştırdığını vurguladı.

 

SAĞLIKLI BİR GEÇİŞ İÇİN

Özen, Ramazan oruçlarından Ramazan Bayramına sağlıklı bir geçiş sürecine yönelik şu önerilerde bulundu: “Ana öğün düzeni oluşturarak ile işe başlayın: İki öğün beslenmeye ve yaklaşık 17 saat açlık süresine alışan vücudumuzu, normal beslenme düzenine geçirirken ilk önce ana öğünleri saatlerine yerleştiriyoruz. Kahvaltı, öğle ve aksam yemeği olmak üzere üç ana öğün düzeni oluşturun. Daha sonra ara öğün ekleyerek eski yeme düzeninize dönün. Bayram sofralarınız hafif olsun: Bayramlar, özlediklerimizle hasret giderdiğimiz çok özel ve kutsal günler. Bu sebeple evimizin temizliğine, sofraların düzenine, yemeklerin çeşidine özen gösteriyoruz. En sevilen en özel yemekleri yapıyoruz. Ama bu süreç alışık olmadığımız saat düzeni ile bir araya geldiğinde vücudumuz sindirim sürecinde zorlanıyor. Bu sebeple daha hafif ve daha sağlıklı menüler belirleyin. Yeterli ve dengeli beslenmek önemli: Sofralarımızda tüm besin gruplarına yer açalım. Menülerinizi oluştururken, et grubu, süt grubu, tahıl grubu besinlere, sebze ve meyvelere yer verin. Yeterli lif miktarı ile bağırsak sağlığımızı korumalıyız. Vitamin ve mineral ihtiyacımızı karşılamalıyız. Öğün saatlerinizi ayarlarken özen gösterin: İftar saatinde beslenmeye alıştık. Ama akşam yemeğinizi daha erken saatlere kaydırmaya çalışmalıyız. Midemizin uyku saatinize kadar sindirimini tamamlayıp dinlenmesine izin vermeliyiz.

30.05.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz