Özel Çağdaş Bilgi gözünü zirveye dikti

Özel Çağdaş Bilgi gözünü zirveye dikti

Gaziantep Özel Çağdaş Bilgi Anadolu Lisesi her zaman üretime ve yeniliğe verdiği önemle, şimdi de gözünü TÜBİTAK projesi kapsamında zirveye dikti.

Gaziantep Özel Çağdaş Bilgi Anadolu Lisesi her zaman üretime ve yeniliğe verdiği önemle, şimdi de gözünü TÜBİTAK projesi kapsamında zirveye dikti.

  1. Sınıf öğrencilerinden Efe Hüseyin Nacaroğlu geliştirdiği Selvizyon projesi ile adından sıkça söz ettireceğe benziyor. İnsan toplulukları için başta can kayıpları olmak üzere ekonomik ve sosyal kayıplar oluşturan, genel hayatı ve insan aktivitelerini belirli bir süre kesintiye uğratarak yaşandığı bölgedeki geniş halk kitlelerini çok yönlü olarak etkileyen, doğal veya insan faaliyeti kaynaklı olaylar genel bir ifade ile “afet” olarak tanımlanan sele karşı büyük bir proje geliştiriyorlar. Proje danışmanı,“Bu projenin amacı olarak, gerek insanlara gerek çevreye verdiği zararı en asgari seviyeye indirmek temel alınmıştır.” Diyerek projenin önemini özetliyor. Öğrenci geliştirdiği bu proje sayesinde Sel afetine karşı bütçesi düşük fakat etkisi büyük bir koruma sistemi oluşturduğundan söz ediyor. Devlet Su İşlerinin hazırladığı istatistiklere göre, 1955-2002 yılları arasında 1308 sel meydana geldi. Bu olaylarda 1.235 kişi hayatını kaybetti, 61 bin konut yıkıldı veya kullanılamaz hale geldi. Uluslararası Afet Veri Tabanı EM-DAT verilerine göre, 1903 ile 2006’nın Haziran ayı arasında Türkiye’de 32 büyük sel felaketi meydana geldi. Bu olaylarda 1.272 kişi yaşamını yitirdi, 99 bin kişi evsiz kaldı. Tüm bu felaketlere karşılık yapabilecek bir şeylerin olması gerektiğini düşündüğünü ifade eden Efe çareyi bu projeyi geliştirmekte olduğunu düşündüğünü ifade ediyor.

Gaziantep Özel Çağdaş Bilgi Anadolu Lisesi Müdürü Ayşegül Özalpaydın bu tür projelere maddi manevi her türlü desteği sağlayacaklarını ve her zaman yenilikçi bir eğitim sistemine sahip olduklarından söz etti. Aynı zamanda bilime ve teknolojiye önem verdiklerini her türlü alanda yer alacaklarını da sözlerine ekledi. Projenin dereceye girmesi halinde hazırlanan sistem genişletilerek uluslararası formda yer bulmayı hedef alıyor.

12.02.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz