Özbay, “Poşet Beyannamesi yürürlüğe girdi”

Özbay, “Poşet Beyannamesi yürürlüğe girdi”

(GSMMMO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özbay yayınlanan tebliğe göre Poşetler için uygulamaya konulan vergilendirme şeklinin bazı sıkıntılar oluşturabileceğine işaret etti.

Yayınlanan tebliğ konusunda bir açıklama yapan Gaziantep Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (GSMMMO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özbay yayınlanan tebliğe göre Poşetler için uygulamaya konulan vergilendirme şeklinin bazı sıkıntılar oluşturabileceğine işaret etti.

Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özbay yayınlanan tebliğ konusunda şu  önerilerde bulundu; "Türkiye'de poşet konusunda bin civarında üretici ve ithalatçı var. Özel Tüketim Vergisinde   (Beyaz Eşya, Otomobil de v.b ) olduğu gibi bu konuda kaynaktan vergilendirme yapılmalı. Poşet ücretlerine ilişkin beyannameleri esnaf yerine poşet üreticileri ya da ithalatçıları vermeli. Mevcut düzenlemeyle 1,5 milyonu aşkın esnaf zor durumda kalacak. Bu düzenleme uygulanabilir değil. Bu uygulamada cezalar çok ağır. Beyannamenin yanlış verilmesi halinde, 25 kuruşluk poşet için 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ve 18 bin lira para cezası var."

Poşet beyanlarının sayıları daha az olan üreticiler tarafından yapılmasının, muhasebeleştirme açısından daha kolay olacağını vurgulayan Özbay, şöyle devam etti: "Bu şekilde 1,5 milyon esnaf yerine, bin tane firmanın beyanname vermesiyle iş bitmiş olur. Kontrolünü de mali müşavirler yapar. Şu anda köydeki, kasabadaki bakkal 100 tane poşet dahi satsa beyanname verecek. Bu kadar fazla mükellefi kapsama almak doğru değil. 25 kuruşa satılan poşet için 15 kuruş Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hesabına ödenecek, 4 kuruş katma değer vergisine gidecek. Geriye 6 kuruş kalıyor, o maliyeti bile karşılamıyor."

12.05.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz