ÖZBAY "İŞÇİ ÇIKARTAN DESTEK ALAMAYACAK"

ÖZBAY "İŞÇİ ÇIKARTAN DESTEK ALAMAYACAK"

Gaziantep Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özbay asgari ücret desteğinden yararlanacak işçilere ilişkin kriterlerin büyük ölçüde değiştiğini vurguladı.

Yüzde 30 artış yapılan Asgari ücret desteği 2016 yılında başladığını ve işçi başına 100 TL olarak günümüze geldiğini ifade eden Gaziantep Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özbay asgari ücret desteğinden yararlanacak işçilere ilişkin kriterlerin büyük ölçüde değiştiğini vurguladı.

Özbay açıklamasında, “2016 yılından beri devam eden ve işçi başına 100 lira olan asgari ücret desteği artırılırken, asgari ücret desteğinden yararlanacak işçilere ilişkin kriterler büyük ölçüde değişti. Yüzde 30 artış yapılan Asgari ücret desteği 2016 yılında başladı. 2016 ve 2017 yıllarında 12 ay olan asgari ücret desteği, 2018’de 9 ay verildi. Geçen yıl eylül ayında asgari ücret desteği sona erdi. Asgari ücrete bu yıl yüzde 26 oranında artış yapılınca, destek uygulamasına devam kararı alındı. Buna ilişkin kanun önceki hafta TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından Resmi Gazete’de yayımlanan kanun, 1 Ocak 2019 tarihinden geçerli olmak üzere 12 ay boyunca uygulanacak.

 

KAPSAM DARALTILDI AMA TUTAR ARTTI

Yapılan bu değişiklikle, asgari ücret desteği verilen işçi sayısı azaldı. Buna karşılık, kişi başına destek tutarı artırıldı. Üç yıl boyunca işçi başına 100 lira olan destek tutarı, toplam işçi sayısı 500’ün altında olan iş yerleri için 150 liraya çıkartıldı. Böylece, örneğin geçen yıl 10 işçi için aylık 1.000 lira destek alan işveren, bu yıl 10 işçi için aylık 1.500 lira destek alacak. Toplam işçi sayısı 500’ün üzerinde olan işyerlerinde ise işçi başına 150 lira yerine 100 lira destek verilecek.

 

İŞÇİ ÇIKARTAN ALAMAYACAK

Bu yıl asgari ücret desteğiyle ilgili kanun maddesine önemli bir ekleme yapıldı. 2019’da destekten yararlanacak işletmelerin işçi sayısının, geçen yıl aylık bazdaki en düşük işçi sayısının altına düşmemesi gerekiyor. Örneğin geçen yıl şubat ayında 7, diğer aylarda 9 işçi çalışmış olan bir işyerinde bu sene 6 işçi çalıştırılıyorsa asgari ücret desteği verilmeyecek. Bu yıl kurulan şirketler ile daha önce kurulduğu halde geçen yıl hiç işçisi olmayan işyerleri ise bu yıl çalıştırdıkları tüm işçiler için destek alabilecekler. Asgari ücret desteği, işverenin ödemesi gereken diğer primlerden mahsup ediliyor. İşçiye bir ödeme yapılması söz konusu değil. “

7.02.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz