Nizipli iş adamları Azerbaycan’ı mercek altına aldı

Nizipli iş adamları Azerbaycan’ı mercek altına aldı

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye çıkarma yapan Nizip Ticaret Odası heyeti iki ülke arasındaki ticaretin geliştirilmesi ve ihracatın arttırılması yönünde çeşitli incelemelerde ve temaslarda bulundu.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye çıkarma yapan Nizip Ticaret Odası heyeti iki ülke arasındaki ticaretin geliştirilmesi ve ihracatın arttırılması yönünde çeşitli incelemelerde ve temaslarda bulundu. Gaziantep ve Nizip’in tarımdan sanayiye her alanda yatırım yapılabilecek bir kent olduğunu ifade eden Nizip Ticaret Odası Başkanı Mehmet Özyurt “İki ülke arasındaki tarım ve sanayiye dayalı ihracatın artmasına yönelik çalışmalarda bölgemizin de önemli bir rol oynayacağı kanısındayım” dedi.

Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’ye çeşitli incelemeler yapmak ve ikili temaslarda bulunarak iki ülke arasındaki ticaret hacmini arttırmak amacıyla giden Mehmet Özyurt Başkanlığında ki Nizip Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Yiğit, NTO Meclis Üyeleri Hüseyin Yaprak, İbrahim Özkaya, NTO Üyeleri ve işadamlarından oluşan heyet Bakü Büyükelçiliği’ni ziyaret ederek Bakü Büyükelçisi Erkan Özerol’dan bilgi aldılar. Azerbaycan ve Türkiye arasında ki ticari ilişkinin ciddi bir potansiyele sahip olduğunu ifade eden Bakü Büyükelçisi Erkan Özerol Türk sanayici ve iş adamlarının bölgeye yönelmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek  “İki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler çok ciddi potansiyele sahip, onun için işadamları olarak yaptığınız ziyaretin ayrı bir önemi var” dedi.

 

TÜRK YATIRIMCILAR İÇİN YENİ YATIRIM FIRSATLARI

Türkiye’den Azerbaycan’a gelen ihracatçı, sanayici ve iş adamlarının yanı sıra bütün vatandaşlara gerekli yardımı sağladıklarını ifade eden Büyükelçi Özerol sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Azerbaycan, Türkiye’nin dışında en çok şehit verdiğimiz ülke olarak kelimenin gerçek anlamıyla bizim kardeşimizdir. Azerbaycan bizim için önemli bir pazar, çünkü bizim Ortadoğu’ya açılan kapımız. Türkiye ile Azerbaycan arasında tercihli ticaret anlaşması imzalanması için müzakereler devam ediyor. Azerbaycan’ın en büyük gelir kaynağı petrol ve doğalgaz, 2015 yılındaki petrol fiyatlarının aniden düşmesi sonucu ekonomiyi doğrudan etkiledi ve iki defa devalüasyon yapmak zorunda kaldılar. 2015 krizi Azerbaycan’a çok önemli bir ders verdi. Sadece petrole bağımlılıktan ders çıkartarak, petrol dışı sektörlerin geliştirilmesi politikası izlenmeye başlandı. Tarım, turizm ve petrokimya sanayisine teşvik verilerek ciddi yatırımlar yapılmaya başlandı. Azerbaycan’a yatırım yapmak için uygun bir zaman olduğu için bizler de işadamlarımıza destek olmaya çalışıyoruz. Büyükelçilik bünyemizde Ticaret Müşavirliğimizin yanında Gümrük ve Ekonomi Müşavirliğimiz bulunmaktadır. Dolayısıyla burada işadamlarımıza yardımcı olacak güçlü bir altyapımız var. Siz işadamlarımıza yardımcı olmak için her zaman elimizden gelen desteği vermeye hazırız” ifadelerini kullandı.

4.12.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz