MÜSİAD İNŞAAT SEKTÖRÜNÜ DİNLEDİ

MÜSİAD İNŞAAT SEKTÖRÜNÜ DİNLEDİ

MÜSİAD Gaziantep Şube Yönetimi tarafından düzenlenen “İnşaat Sektörünün Sorunları ve Çözüm Önerileri”’ konulu toplantı ile bu sektörde kayıtlı üyelerin yaşadığı sorunlar dinlendi.

MÜSİAD Gaziantep Şube Yönetimi tarafından düzenlenen “İnşaat Sektörünün Sorunları ve Çözüm Önerileri”’ konulu toplantı ile bu sektörde kayıtlı  üyelerin yaşadığı sorunlar dinlendi. Toplantı sonrası tespiti yapılan sorunların çözümü için İnşaat sektör Kurulu Başkanı Ali Adıgüzel başkanlığında bir komisyon kurulmasına ve çözümü hususunda çalışma başlatılmasına karar verildi.

MÜSİAD Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Çelenk, konuyla ilgili yapılan açıklamada “İnşaat sektörü şehrimizde ve ülkemizde zor günler geçirmekte. Bizlerde Müsiad Gaziantep Şubesi’nde kayıtlı tüm sektör çalışanlarını bir araya getirerek, yaşanan en temel sıkıntıları tespit ettik. Önem sırasına göre yaşanan problemlerin çözümü konusunda önümüzdeki günlerde somut adımlar atılacak” dedi.

Yaşanan sıkıntıların en başında; kamuya taahhüt işi yapan firmaların son aylarda yaşanan olağan dışı fiyat artışlarından etkilenmemesi için, kanun hükmünde bir kararname ile hükümetten çözüm beklenildiğini, bu konuda daha önce Müsiad Genel Merkezi tarafınca yapılmış açıklamalar doğrultusunda çalışmalarını daha da hızlandıracağını belirten Mehmet Çelenk, ilgili çalışmanın ivedilikle yapılması hususunda şehrimizin kıymetli bakanları ve vekillerinden destek isteneceğini belirtti.

Sektörde yaşanan en önemli sorunlarda bir diğeri Suriye’den ülkemize gelen vatandaşların istihdamı konusu olduğunu belirten Mehmet Çelenk, Suriye de devam eden savaştan en fazla etkilenen ilin şehrimiz olduğunu aşikardır. Bu nedenle yaşanan göçten ülkemize ve şehrimize göç eden Suriye’li vatandaşların istihdamı konusunda sorunlar yaşandığı, bu konunun da önemli bir sorun olarak görülerek bazı yasal düzenlemelerin getirilmesi konusunda, çalışma yapacaklarını söyledi. Bunun dışında Yap-Sat işi yapan üyelerimizin yaptıkları işlerin ‘’İş Bitirme Belgesi’’ alabilmesi konusunda girişimlerde bulunulacağını, şehrimizde elektrik dağıtımı yapan firma ile yaşanan sıkıntıların giderilmesi hususunda, Kentsel Dönüşümün şehrimizde özel sektör tarafından yapılabilmesi konusunda çalışma başlatacaklarını belirten Mehmet Çelenk, son olarak, Gaziantep Valiliği tarafından yapılan ihalelerde fiyat farkı verilmesi hususunda talepte bulunacaklarını belirtti.

24.01.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz