MUHASEBECİLER DENETİME DEĞİNDİ

MUHASEBECİLER DENETİME DEĞİNDİ

Gaziantep Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası , YMM (Yeminli Mali Müşavirler) Odası ,Kamu Gözetim Kurumu işbirliği ile düzenlenen “Denetçilerin Sürekli Eğitimi Kapsamında KGK (Kamu Gözetim Kurumu semineri gerçekleşti.

Gaziantep Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası , YMM (Yeminli Mali Müşavirler) Odası ,Kamu Gözetim Kurumu işbirliği ile düzenlenen “Denetçilerin Sürekli Eğitimi Kapsamında KGK (Kamu Gözetim Kurumu ) Yeni Raporlama Formatları” konusunda Gaziantep Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası’nda bir seminer düzenlendi.

Seminere Gaziantep Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özbay ,Yeminli Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali İhsan Kaya, KGK Daire Başkanı Sayın Uğur Hancıoğlu, KGK Uzman Yardımcıları Özgür Çekil , Ali Kırt ve çok sayıda muhasebeci mali müşavir katıldı. Seminerin açılış konuşmasında Mükelleflerin Bağımsız Denetim konusunda isteksiz davrandığını,bu konuda işin esas muhatabı olan Mükelleflere yönelik bilgilendirmelerin yapılması gerektiğini vurgulayan Seminere Gaziantep Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özbay sözlerine şöyle devam etti: Hepimizin malumu olan Bağımsız Denetim olgusu 6102 sayılı TTK ile 2012 yılında mevzuatımıza girdi. İlk çıkışında Bütün sermaye şirketleri Bağımsız Denetime tabi iken daha sonra bu belli kıstaslara çekildi ve yıllar itibariyle güncellenerek devam etmektedir. Baştan Kanun çıkarken kıstaslar dahilinde çıkarılmış olsaydı bugün bağımsız denetime tabi şirket sayı daha fazla olabilirdi. Bağımsız Denetime Tabi Firmaların kıstasları belirlenirken diğer Paydaş Kamu Kurumları ve Finans Sektörününde Bağımsız Denetime daha sıcak bakarak destek olması gerekmektedir. Bağımsız Denetçiler belli zaman diliminde eğitim almak zorundadırlar. Bağımsız Denetçilerinde SMMM veya YMM olma zorunluluğu düşünüldüğünde TÜRMOB tarafından yayımlanan SÜREKLİ EĞİTİM YÖNETMELİĞİ ile de Meslek Mensuplarının Üç yıl içerisinde 120 saat eğitim alma zorunluluğu göz önüne alınırsa KGK yaptığı eğitimlerde TÜRMOB ZORUNLU EĞİTİMLERİ arasında yapılan eğitimlerden de sayılmalı, Meslek Mensubuna da kendi işini yapabilecek

25.10.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz