Kalın bağırsak kanserinden erken ameliyatla kurtulun

Kalın bağırsak kanserinden erken ameliyatla kurtulun

NCR İnternational Hospital Genel Cerrahi Uzmanlarından Op. Dr. Arslan Karaman, erken evrede tespit ettikleri birçok kolon kanseri vakasında tamamen iyileşme (kür) sağladıklarını söyledi.

Hastalığın öncelikli olarak iyi huylu polipler şeklinde başladığını anlatan Karaman, dışkılama düzenindeki değişikliklerin Uzman doktor tarafından araştırılmasının önemine işaret ederek şunları söyledi

“Araştırmalar kolorektal kanserin aşama aşama selim poliplerden geliştiğini göstermektedir. Poliplerin erken tanısı ve yok edilmesi kanseri önleyebilir. Araştırmacılar kanser oluşumunu önleyebilecek başka yöntemler olup olmadığı sorusu yanıtlamaya çalışmaktadır. Bunlar arasında tütün ve mamüllerinin kullanılmasının terk edilmesi, sağlıklı beslenmeyi tamamlayıcı çeşitli besin ürünlerinin gıdalara eklenmesi, aspirin ve benzeri ilaçların düzenli kullanımı, alkol tüketiminin azaltılması, bedensel aktivitelerin artırılması gibi uygulamalar bulunmaktadır. Bazı çalışmalar kalorisi ve yağ içeriği düşük, lif oranı yüksek beslenme biçimlerinin kolorektal kanser riskini düşürdüğünü göstermektedir. Araştırmacılar genetik (ailesel geçiş gösteren) özelliklerin de kanser oluşumunda etkili olduğunu göstermiştir. Kolorektal kanserin sık rastlandığı ailelerin bu konuda danışmanlık alması yararlıdır. Özellikle risk faktörü taşıyan kişilerin, hekimleri ile görüşmelerinde fayda vardır. Gaytada gizli kan testi (GGK). Bu test dışkıda gözle görülemeyen, gizli kanama bulgularını araştırmaktadır. Bazı kanserlerde kalınbarsaktaki poliplerden küçük kanamalar olabilmekte, aşikar olmayan bu kanamalar GGK testi ile saptanabilmektedir.”

10.05.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz